Gazeteciler ‘virüs’ gibi görülemez

Gazeteciler ‘virüs’ gibi görülemez

16 Nisan 2020 Perşembe  |   Günlük

Basın Konseyi ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), RTÜK'ün bazı kanalları cezalandırmasına açıklamalarıyla tepki gösterdi.

Basın Konseyi'nin açıklaması şöyle:

"Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), başta FOX TV olmak üzere iktidarın muhalefet yapan televizyon kanallarını susturmak için yine ağır cezalar yağdırdı. 

FOX TV’de  Fatih Portakal’ın sunduğu Ana Haber programı, ‘yayın ilkelerinin ihlal edildiği’ gerekçesi yaratılarak, RTÜK Üst Kurulu’nun  6 iktidar temsilcisinin kararıyla, 3 kez durdurma ve üst sınırdan idari para cezalarına çarptırıldı. Muhalefetin atadığı 3 üyenin ret oyuna karşılık alınan bu ağır cezanın, tümüyle siyasi karar olduğu ortadadır. 

Yine FOX TV’de İlker Karagöz’ün sunduğu ‘Çalar Saat’, TELE1’de Can Ataklı’nın sunduğu ‘Gün Başlıyor’ ve Halk TV’de Gürkan Hacır’ın sunduğu ‘Şimdiki Zaman Siyaset’ programlarına da ağır idari para cezaları verildi. 

Demokrasinin ve basın özgürlüğünün olduğu hiçbir ülkede, gerçekleri halka duyuran, eleştirel bakışla yol açan yayın organları, ‘iktidara muhalif’ diye cezalandırılamaz. Gazeteciler ‘virüs’ gibi görülemez.  

FOX TV gibi, halkın gerçekleri öğrenme hakkına hizmeti nedeniyle Basın Konseyi’nin geçen yılki ‘Basın Özgürlüğü Ödülü’ne layık görülen, en fazla izlenen televizyon kanalına verilen hukuksuz kararın, aslında iktidar partilerine oy verenler dahil toplumun büyük kesimini oluşturan izleyicisinin de cezalandırılmasıdır. 

RTÜK, yıllardır gerçekleri halka duyurduğu için reyting rekorları kıran FOX TV Ana Haber programını ve toplumun en güvenilir haberci olarak ödüllendirdiği Fatih Portakal’ı cezalandırmakla ‘iktidar sopası’ olarak görev yaptığını bir kez daha kanıtlamıştır. 

Üst kurula; RTÜK yerleşik kurallarının dışına çıkarak verdiği bu zorlama kararlarıyla, hukuka saygılı ülkelerde olduğu gibi, bu tür davranışlarının sorumluluğu olduğunu hatırlatmayı bizler görev biliyoruz. 

Basın Konseyi olarak, halkın gerçekleri öğrenmeye her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulan her açıdan bu zorlu dönemde RTÜK’ün muhalif medyayı susturma girişimini kınıyoruz.  

Başta FOX TV olmak üzere, gerçekleri halka duyurmayı görev sayan  özgür medyanın daima yanında olduğumuzu bir kez daha yineliyoruz. 

RTÜK’ü  ‘iktidarın sopası’ olmaktan vazgeçip, anayasamızın teminatı altında bulunan basın özgürlüğüne saygılı olmaya çağırıyoruz."

TGC'nin açıklaması da şöyle:

"Basın özgürlüğü, Anayasamız gereğince resmi makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini kapsamaktadır. RTÜK’ten beklenen yayın hizmeti ilkelerinin ihlaline ilişkin verdiği kararların Anayasa’ya, demokratik toplum düzeninin gereklerine ve ölçülülük ilkelerine uygun olmasıdır. RTÜK bir kamu kurumudur ve tarafsız olma sorumluluğu vardır. RTÜK sansür kurulu olmamalı, her yayın organına eşit davranma sorumluluğu olduğunu unutmamalıdır. 

RTÜK tarafından son olarak Fatih Portakal’ın sunduğu Fox TV Ana Haber’e üç gün yayın durdurma ve para cezası verilmiştir. Cezalar ölçüsüz, haksız ve orantısızdır.  Vatandaşların haber alma hakkı engellenmiştir. 

Gazetecilik kamu yararı amacıyla yapılan bir meslektir. Gazetecilerin görevi iktidarları memnun etmek değildir. İktidar erkinin eleştirmesi, yayın durdurma ve para cezası gerekçesi olmamalıdır. 

Tekrar tekrar hatırlatırız ki; Anayasanın ve Basın Kanununun amir hükümleri karşısında; 

Basın hürdür; sansüre tabi tutulamaz. 

Halkın haber alma/edinme hakkı demokratik toplumun temellerindendir. 

Her türlü ifade aracı (gazete, radyo televizyon, internet, sosyal medya vb..) Anayasal koruma altındadır. 

Kamuoyunun sesi olan basının işlevini yerine getirebilmesi, özgür olmasına bağlı olduğundan basın özgürlüğü, herkes için geçerli ve yaşamsal bir değerdir. RTÜK’ü bir kez daha basın ve düşünceyi ifade özgürlüğüne saygı göstermeye, kararlarında Anayasa’ya uygun davranmaya davet ediyoruz.“