Gazeteci, yazar ve siyasetçiler kapsam dışı

Gazeteci, yazar ve siyasetçiler kapsam dışı

14 Nisan 2020 Salı  |   Günlük

AKP’nin, MHP’nin önerileri doğrultusunda hazırladığı İnfaz Paketi, altı gün süren görüşmeler sonunda, 330 milletvekilinin katıldığı oylamada, 51 ret oyuna karşılık, 279 kabul oyuyla TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. 

Meclis’e sevk edildiği günden bu yana düşünce suçlularını bütünüyle kapsam dışında bırakması, tutukluları kapsamaması, kişiye karşı işlenen suçlarla ilgili af niteliğinde düzenlemeler içermesi nedeniyle eleştirilen pakette, bu konularda değişiklik olmadı. 

AKP ve MHP’nin oylarıyla, hiçbir şiddet eylemi bulunmamasına rağmen görüşlerinden dolayı Terörle Mücadele Kanunu uyarınca cezalandırılan siyasetçiler, gazeteciler, yazarlar, akademisyenler cezaevinde kalmaya devam edecek. 

İnfaz süresini yarıya indiren düzenlemeyle, 6 yıla kadar suç işlemiş kişiler, tahliye imkanı bulacak. Açık cezaevlerinde bulunanların neredeyse tamamı da cezalarını tamamlamış olacak. Tamamlamayanlar da Koronavirüs gerekçesiyle evlerine izne gönderilecek. Kapalı cezaevlerinde bulunan, ağır suçlar işlemiş mahkumlar ise açık cezaevlerinde işlerin yapılması gerekçesiyle boşalan açık cezaevlerine nakledilecek. Düşünce suçluları bu imkandan da mahrum olacak. 

Muhalefetin hemen her madde için önerge vererek değişiklik istediği pakette, AKP ve MHP’nin getirdiği önergeler dışında kabul edilen olmadı. Böylece muhalefetin 200’ü aşkın önergesi reddedilmiş oldu. 

Paketin yasalaştığı saatlerde, çocuk yaşta evliliklerin ceza nedeni olmaktan çıkartılması ve bu suçtan ceza alanların infazının ertelenmesine yönelik bir önerge verileceği iddia edildi. Ancak daha önce de tartışılan bu düzenleme pakette yer almadı. 

Muhalefetin yoğun itirazlarına rağmen düşünce suçlularını kapsam dışında bırakan maddeler ise bütünüyle korundu. Buna göre, şiddet eylemi göstermemesine rağmen Terörle Mücadele Yasası’nın muğlak maddelerinden dolayı ceza alan ve cezaevinde bulunan gazeteciler, yazarlar, siyasetçiler, ne infaz indiriminden ne de cezaevlerine yönelik diğer iyileştirmelerden yararlanabilecek. 

Casusluk suçlarının da kapsam dışı bırakılmasıyla yakın zamanda ölen MİT mensubunun ismini açıkladıkları gerekçesiyle tutuklanan gazeteciler de bu suçtan hüküm giymeleri halinde düzenlemelerden yararlanamayacak.

(T24)