'Gazeteci kıyımı'

'Gazeteci kıyımı'

8 Kasım 2019 Cuma  |   Günlük

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu medya sektöründe son dönemdeki toplu işten çıkarmalarla ilgili olarak aşağıdaki açıklamayı yaptı: 

“Son yıllarda Türkiye’de medya sektörünün gerek baskılar, gerek el değiştirmeler ve olumsuz ekonomik koşullar nedeniyle yaşadığı bunalım geçtiğimiz günlerdeki toplu işten çıkartmalarla yeni bir boyut kazanmıştır. 

Çoğu gazetenin üretiminde mesleklerinin temel ilkelerine sadık kalarak katkılarda bulunan 45 meslektaşımız Hürriyet gazetesinden çıkarılmışlardır. 

Demirören Medya Grubu yönetimi tarafından geçmişte bu sektörde eşine rastlanmamış bir yöntemle, evlerine noter aracılığıyla gönderilen bildirimlerle topluca işten atılmışlardır.  

Bu tür toplu işten çıkarmaların ve kullanılan sıra dışı yöntemlerin yaygınlaşması durumunda gazetecilik mesleğinin ülkemizde tüm saygınlığını yitirip artık yapılamaz duruma gelmesinden Türkiye Gazeteciler Cemiyeti olarak derin endişe ve üzüntü duymaktayız. 

Meslektaşlarımızın sendikaya üye oldukları gerekçesiyle işten çıkarıldıkları ileri sürülmektedir. Demokratik ülkelerde sendikalaşma son derece olağan bir çalışan hakkıdır. Bu hakkın gazeteci kıyımına neden olması ise vahim bir olaydır. 

İktidar eliyle yeni medya yapılanması haber odaklı gazeteciliği yok saymaktadır ve halkın haber alma hakkını engellemektedir. Bu yapılanma içinde yer alanları, demokrasinin işlemesi için gazetecilerin mesleklerini yapmalarını engelleyen tutumlarından vazgeçmeye çağırıyoruz. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu olarak mesleğin daha fazla itibar yitirmemesi için tüm meslektaşlarımızı dayanışmaya, baskılara direnmeye ve örgütlenmeye davet ediyoruz.” 

(TGC)