Gazeteci Ece Sevim Öztürk tutuklandı

Gazeteci Ece Sevim Öztürk tutuklandı

20 Haziran 2018 Çarşamba  |   Günlük

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nca 15 Temmuz darbe girişimi sonrası ''FETÖ lehine paylaşımlarda bulunduğu' iddiasıyla gazeteci Ece Sevim Öztürk hakkında soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında gözaltına alındıktan 13 gün sonra mahkemeye çıkan Öztürk tutuklandı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ndeki işlemlerinin tamamlandığı belirtilen Öztürk adliyeye sevk edildi. Özellikle CHP kulislerinden haberler veren Çağdaş Ses sitesinin yayın yönetmenliğini yapan Öztürk, son dönemde 15 Temmuz soruşturmalarında yaşananlara ilişkin yazılarıyla dikkat çekmişti.

Çağdaş Ses'in haberine göre, Gazeteci Öztürk, 13 günlük gözaltı sonrası ifadesi alınmak üzere İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Burada ifadesi alınan gazeteci Öztürk sorgulanmak üzere savcılığa sevk edildi, ardından da tutuklama talebiyle sevkeldiği mahkemede tutuklandı.

Öztürk, Twitter hesabından kendisini şu şekilde tanıtıyor:

"15 Temmuz darbe girişiminin ardından sayısız tutuklama yaşandı, ihraçlar gerçekleşti. Ancak ana akım medyada olayları objektif bir bakış açısıyla yorumlayan hiçbir meslektaşım kalmadı. Ben de Yenikapı'da çizilen sınırın dışına çıkarak, 15 Temmuz gecesi yaşanan teşebbüsün karanlıkta kalan noktalarına dair araştırmalar yapıyorum. Zira, OHAL'i gerimizde bırakmamızın ve ülke sathında huzura kavuşmamızın öncelikle o gecenin aydınlanmasına bağlı olduğuna inanıyorum."

(Cumhuriyet, BBC Türkçe)