Gazeteci Barış Terkoğlu gözaltına alındı

Gazeteci Barış Terkoğlu gözaltına alındı

4 Mart 2020 Çarşamba  |   Günlük

Odatv Haber Müdürü Barış Terkoğlu'nun sabaha karşı evinden gözaltına kararı verildiği belirtildi. 

Gözaltı kararının, 'Sessiz, sedasız ve törensiz defnedilen Libya şehidi MİT mensubunun cenaze görüntülerine Odatv ulaştı' başlıklı haber nedeniyle olduğu iddia edildi. 

Daha sonra Terkoğlu'nun çalışma arkadaşı, Gazeteci Barış Pehlivan, Twitter hesabından Terkoğlu'nun sabaha karşı evinden gözaltına alındığını duyurdu. 

Pehlivan Twitter hesabından, "Odatv Haber Müdürü, dostum, yoldaşım, gazeteci Barış Terkoğlu, tıpkı FETÖ’nün 9 yıl önce yaptığı gibi şu an sabaha karşı evinden gözaltına alındı" paylaşımında bulundu.

Terkoğlu'nun Vatan Caddesindeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube'ye götürüldüğü ve sabah saatlerinde ifadesinin alınacağı bildirildi.

Odatv gözaltı kararını duyururken şunları yazdı:

"FETÖ’nün içyüzünü Türkiye’de ilk ortaya çıkaran yayın organlarından Odatv’ye, FETÖ’nün 2011’de yaptığı gibi sabaha karşı gözaltı kararı çıkarılması dikkat çekti. O dönem de gözaltına alınan Terkoğlu, 19 ay cezaevinde tutulmuştu. 

Terkoğlu, son günlerde Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan ile yeni bir kitap hazırlığı yapıyordu. Gözaltı kararının çok yakında çıkacak olan kitap öncesinde gelmesi manidar bulundu. 

Üstelik Terkoğlu'nun, Pehlivan ile birlikte yazdığı, yargıdaki kripto FETÖ’cüleri deşifre eden Metastaz kitabı, dün Çağdaş Gazeteciler Derneği tarafından "İnceleme-Araştırma" dalında ödüle layık görülmüştü.

Basın Konseyi'nin açıklaması:

"Odatv Haber Müdürü ve Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Terkoğlu, Odatv’de akşam yayınlanan şehit haberinde ‘MİT mensubunun deşifre edildiği’ gerekçe gösterilerek sabaha karşı evi basılıp gözaltına alındı. 

Oysa, habere konu olan Libya’da şehit düşen askerin kimliği ve fotoğrafı, daha önce sosyal medyada ve bazı yayın organlarında yayınlanmış, TBMM’de milletvekillerince düzenlenen basın toplantısında açıklanmıştı. Odatv’nin şehidin soyadı, köyü ve ailesiyle ilgili bilgi vermeden bir hafta sonra yayınladığı haber nedeniyle savcının ve polisin gece yarısı harekete geçip Barış Terkoğlu’nun gözaltına alınması, özgür yayın yapan medyaya gözdağı vermeye yöneliktir. 

Sabaha karşı evinden derdest edilip gözaltına alınan Barış Terkoğlu için, yazılı bir başsavcılık talimatının da bu süreçte olmaması, alelacele verilen bir şifahi talimatla bu işlemin başlatılması da ayrı bir hukuk garabetidir. Gözaltı kararının neden, nasıl, kim tarafından verildiğinin de açıklanmasını bekliyoruz.  
  
Demokratik ülkelerde gazetecilere, haberlerinden dolayı gece yarısı evi basılıp ‘terörist’ muamelesi yapılmaz. Barış Terkoğlu’na yapılan halkın haber alma hakkına saldırıdır. Özgür medyayı korkutma, mümkün olursa susturma çabasıdır. Basın özgürlüğünü yok eden bu tür uygulamalar, halkın haber alma hakkının yok sayılmasıdır. 

Vatansever bir gazeteci olan Barış Terkoğlu’nun, geçmişte FETÖ kumpaslarında olduğu gibi gözaltına alınması kabul edilemez. 

Sadece gazetecilik yaptığı için ,9 yıl aradan sonra yeniden gözaltına alınan meslektaşımız Barış Terkoğlu’nun bir an önce serbest bırakılmasını bekliyoruz."
 

(BBC Türkçe, Odatv, Medya Günlüğü)