İnternet medyası: Şok... Şok... Şok.. İmza yok...

İnternet medyası: Şok... Şok... Şok.. İmza yok...

3 Mart 2020 Salı  |   Kötü

Türkiye'de medyanın yaptıklarına gülmek mümkün, tabii acınacak durumda olmasaydı...

Sürekli okur kaybeden, güvenirliği kalmayan medya gazetecilik yapmayı çoktan bıraktığı için ahlak ve etik dışı yöntemlerle kendini okutmaya çalışıyor.

İnternet medyasının son yıllardaki en büyük keşfi "galeri haber" adı altında bir sürü fotoğrafı arka arkaya dizmek, altlarına da adet yerini bulsun diye birer cümle yazmak.

"Galeri haber" nasıl mı yapılıyor?

Önce, herhangi bir konuda okurun ilgisini çekebilecek bir başlık bulunuyor. Sonra o konuyla ilgili fotoğraflar seçiliyor. Başlıkta yer alan haber son fotoğrafa konuluyor ki, okur hep "tıklasın."

Aslında çoğu zaman ortada bir haber bulunmuyor, galeri haberlerin büyük bölümü incir çekirdeğini doldurmayan konulardan oluşuyor.

Örneğin hurriyet.com.tr'nin ana sayfadan verdiği sözde haberin başlığı şöyle: Trabzon yolculuğunda Ersun Yanal'a havaalanında büyük şok!

Bu başlığı gören okur haliyle havaalanında bir olay yaşandığını, belki de taraftarların Yanal'a sözlü ya da fiziki saldırıda bulunduğunu düşünüyor.

Ama kazın ayağı elbette öyle değil.

Meğerse Antalya'dan ayrılan Fenerbahçe kafilesini uğurlayan taraftarlar futbolculardan imza istemiş ama Yanal'dan istememiş!

"Uyanık" editör de olmayan haberden 14 fotoğraflık "galeri haber" hazırlamış!