Galatasaray'ın 1 milyar doları nerede?

Galatasaray'ın 1 milyar doları nerede?

11 Temmuz 2019 Perşembe  |   Mentor

Ben Fenerbahçeli’yim, normal şartlarda Galatasaray beni ilgilendirmez ta ki Fenerbahçe'ye sataşıncaya kadar... Galatasaray Başkanı bunu yaptığı için benim söz hakkım doğdu. 

Öncelikle söyleyeyim ki, ben rekabetin geçmişini bilen bir insanım, bir Fenerbahçeli olarak ters yüz olmuş bir yönetimi Galatasaray'a yakıştıramıyorum. 

Galatasaray Başkanı’nın, Galatasaray Teknik Direktörü’nün asistanlığına soyunması ciddi bir bozulmaya işaret ediyor. Galatasaraylı dostlarımız bana kızacaktır ama bozulma gözle görülür hale gelmiş ki, bundan zarar görmeleri kaçınılmaz. 

Bir yönetim, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Galatasaray gibi başarıya endeksli kulüplerde neredeyse ömür boyu sözleşme imzalayacak kadar çaresiz ise o kulüpte sağlıklı bir yönetimden bahsedilemez. 

Bunları neden yazıyorum? 

Fenerbahçe'ye ve Başkanı’na hakaret etmeye çalışarak gündem oluşturmak isteyen Başkan ve Teknik Direktör’ün bunu niye yaptığını anlatmak gerekliliği var. 

Galatasaray'ın KAP'ta yayınlanan Sportif A.Ş. mali tabloları gerçekten 4 büyük kulüp arasında en iyi durumda olanı, ayrıca ara dönem mali tablolara ilişkin en detaylı açıklama ve bilgiyi de onlar yayınlıyor. Ama gelgelelim kulüp kısmı tam bir kara delik, orada ne olduğuna ilişkin hiçbir detaylı bilgi yok. Konsolide Mali Tabloları anlatırken (AŞ+Kulüp) borç-alacak farkı gibi mali anlamı olmayan muğlak kavramlar kullanıyorlar. Bir Fenerbahçeli olarak bu borç alacak farkını iyi bilirim, eğer birisi konsolide mali tablo yerine “borç alacak farkı” falan diyorsa bilin ki orada bir şeyler saklanıyordur. 

Şimdi diyeceksiniz ki, "Fenerbahçeli değil misin kıskanıyorsun". Peki öyle diyelim, ben yine de anlatayım, ikna olmazsanız “kıskanç Fenerbahçeli” diyebilirsiniz, kabul ediyorum...

Ekonomide uygulanan bir yöntem vardır: Geliri ve borcu bilmiyorsan harcamadan gidersin. Galatasaray'ın kulüp tarafında pek harcama yapacak mecal kalmamış görünüyor, Galatasaray'ın büyük başarılara imza atmış tekerlekli sandalye takımı koçunun isyan ederek ayrılması, basketbol takımının transfer yasağı alması bunları gösteriyor. 

En önemlisi ülkedeki en önemli rakibinin yıllardır büyük sükse yaptığı basketbol takımına karşılık veremiyor.  Şimdi "basketbol da neymiş" komikliğine girmeyelim lütfen, Cumhurbaşkanı’nın önünde “15.000 kişilik salon yapacağız” deyip Avrupa’nın devlerinin yok saydığı bir kupayı dünyanın en büyük kupası kabul ederken düşünecektiniz bunu. Bunları geçelim, Ünal Aysal ve Dursun Özbek başkanlar tarafından söz verilen salonun yapılmasını bırakın basketbola bütçe ayıracak gücü yok Galatasaray'ın. 

Bunları niye yazıyorum? 

Galatasaray iki tane arsasını satmasına rağmen çok ciddi sıkıntı yaşıyor, üstelik o arsalar üzerine çivi çakılmadı ve medyaya yansıdığı kadarı ile eski yönetim Emlak Konut’tan alacağı yaklaşık 500 milyon TL'yi bankalara temlik ederek kredi kullandı ve şu anda ilave para gelmesi olanaklı değil, belki de belli bir sürede projeler gerçekleşmediği için arsalar Emlak Konut mülkiyetine bile geçmiş olabilir. Bilmiyorum ama siz de bilmiyorsunuz. 

Dahası var... AŞ'nin mali tablolarına bakarsanız; Galatasaray'ın Şampiyonlar Ligi gelirine ve oyuncu satışına aşırı bağımlı olduğunu görürsünüz. Gelir yaratma konusunda Fenerbahçe ve Beşiktaş'ın oldukça gerisinde Galatasaray.  Şampiyonlar Ligi’ne gidemediği ilk yıl çok büyük bir küçülme ve zorluk bekliyor Galatasaray'ı. Bana inanmanız gerekmiyor KAP'ta mali tablolar var, karşılaştırabilirsiniz. 

Üst üste iki şampiyonluğa rağmen Galatasaray yönetimi yeni gelir kaynakları yaratamıyor. 28 Şubat 2019 mali yıl itibarıyla; Fenerium cirosu 108.901.541.-TL. , Kartal Yuvası 96.210.714.-TL. ve GSStore 79.025.598.-TL. Sizce son iki yılın şampiyonunun lisanslı ürün satışı bu mu olmalı? 

Bunları bilmenizi istemiyorlar, şu anda Şampiyonlar Ligi parasının sefasını sürüyorlar, yarın şampiyonluk gelmediğinde tel tel dökülen Galatasaray mali tablosunu sizin başınıza yıkıp kaçacaklar. Yahu niye şaşırıyorsunuz daha önce kaç defa geldi başınıza. 

Cambaza bak numaraları bunlar. 

Ama bu defa sorunlar ve rakamlar devletin çözeceğinden çok daha büyük, 50 milyon dolar verecek bir başkanınız yok, 500 bin dolar verebilse iyidir. Hatta bırak 50 milyon doları eski başkanınız gibi kulübe haciz göndermesin diye dua edersiniz. Siz de biliyorsunuz. 

“Fener Ol” deyip 40 milyon euro da toplayamadınız bilezik işinden, Avrupa'da kart satmaktan ve SMS'le para toplamaktan yaşanan hayal kırıklıkları sizi üzmüştür. 

Satacak arsa da kalmadı. 

Bana inanmayabilirsiniz kendiniz sorun öğrenin, yönetiminiz Fenerbahçe yönetiminin yaptığı gibi konsolide mali tabloları paylaşsın, velev ki ben eksik söylüyorum, kendi gözlerinizle görüp kararı verin. 

Bu önüne gelenin Fenerbahçe'yi gösterip Galatasaray'ın cebine dadanmasına kanma alışkanlığınızdan da lütfen vazgeçin. Son 10 yılda neredeyse 1 milyar dolarınız gitti. Nasıl oldu diyenler aşağıdaki yazıyı okuyabilir.  

Gözlerinizden kaçırılan şey; son 10 yılda sizin 1 milyar dolarınız havaya savrulurken maddi sıkıntıdaki Fenerbahçe'nin Vedat Muriqi'yi transfer etmesinin hikayesidir. 

 http://medyagunlugu.com/haber/bir-endustriyel-futbol-hikayesi-45466