Galatasaray'dan 'Kocaman' 3 puan

Galatasaray'dan 'Kocaman' 3 puan

26 Ocak 2020 Pazar  |   Serbest Kürsü

Galatasaray oyuna beklendiği gibi başlarken ilk 15 dakika itibarıyla herkesin beklediği önde basan bir takım görüntüsü içerisindeydi.

Maça 4-2-3-1 dizilişi ile geçen haftaki kadronun hemen hemen aynısı ile başlayan Terim, oyunun kontrolünü ilk yarıda eline alıp istediğini elde etti ve maçı kopardı. Sene başından beri aslında hocanın amacı hızlı oyun ile rakibi çözmekti. Oyun sistemi yavaş yavaş oturuyor. Galatasaray’ın önü açık. İlk yarı boyunca Denizli maçında olduğu gibi Saracchi’nin kanadını çok iyi kullanan sarı kırmızılılar, özellikle Emre Akbaba’nın etkili futbolu ile sonuca daha rahat giderken, takım 3. bölgede ilk devreye oranla daha öz güvenli oynuyor. Aykut Kocaman’ın Konyaspor’u ise maç boyunca istediklerini sahaya yansıtamadı ve sahadan mağlup ayrıldı. 

İlk yarıda maçı koparan Galatasaray 2. yarıya daha kontrollü başlarken tempoyu elinde tutma amacı ile oyun hızını oldukça düşürdü ve maçı istediği gibi bitirdi diyebiliriz. Bununla beraber tam da yavaş yavaş form tutmaya başlayan Radamel Falcao 57. dakikada sakatlanıp oyundan çıkarken Galatasaray oyunu hızlı oynamakta çok zorlandı. Zaman zaman Ömer ve Feghouli ile etkili olmaya çalışsa da bunu başaramadı. Ömer Bayram yerine Onyekuru, formsuz Feghouli yerine Sekidika hamleleri önümüzdeki maçlar için farklı bir takım görmemize yol açacaktır. Özellikle Saracchi’nin oyundan çıkması ile birlikte sahada sanki ligin ilk yarıdaki takımı gördük. Galatasaray devreye altı puan ile başladı. Her şey şimdilik mükemmel görünse de transfer döneminin bitimine beş gün kaldı. Kalacak ve gidecek olan oyuncuların bir an önce belirlenmesi gerekiyor. Oyun tatmin edici görünse de Terim takımın hala güven vermediğinin ve şampiyonluk şansının çok zor olduğunun farkında. Bakalım bundan sonraki süreçte değişen ne olacak… 

Bununla beraber Arda Turan konusunda Mustafa Cengiz’i bir noktada medyanın önüne atarak taraftarı arkasına almak isteyen Terim adeta yeni bir kaos başlattı. Fatih hoca yaptığı basın açıklamasında adeta "buranın patronu benim"imajı verse de şampiyonluk yarışının çok gerisinde kalınması Cengiz’i çok sinirlendirmiş olacak ki hocaya üstü kapalı "istersen git" mesajı gönderdi.

Galatasaray’ın bu durumdan nasıl çıkacağı ise merak konusu...

Bir ayrı parantez de 90. dakikada olmasına rağmen Emin Bayram değişikliğine açmak istiyorum. Geç olsa da hocanın tercihini bu yönde kullanması gelecek için büyük adım. Bu tarz hamleler küçük gibi görünse de gerek öz güven gerekse gelişim açısından çok önemli olabiliyor. Emin için Terim ile çalışmak büyük şans. Kendine verilen şansı iyi kullanırsa çok iyi noktalara gelebilecek potansiyele sahip.   

Bülent Kaan Köse