Galatasaray UEFA ile anlaşma yapamaz

Galatasaray UEFA ile anlaşma yapamaz

14 Mayıs 2018 Pazartesi  |   Mentor

Son zamanlarda Galatasaray'ın UEFA'dan ceza almayacağı ve anlaşma yapacağı konusunda bir takım haberler var, ancak UEFA Disiplin Kurulu yetkilisi Anadolu Ajansı'na (AA) bir açıklama yaptı ve Galatasaray ile ilgili kararın Haziran ayında verileceğini söyledi.

Her ne hikmetse Galatasaray Başkanı UEFA'dan bir telefon aldıklarını söyledi, oysa UEFA telefon etmez, yazıyla bilgi verir (Fenerbahçe ve Beşiktaş telefon falan almadı doğrudan yazı aldılar) o zaman telefon Disiplin Komitesi'nde Galatasaray'ın bir köstebeği olduğunu gösterir ki bu da yargılamanın tarafsız olmadığı anlamına gelir; bu durumda tüm yargılamanın baştan yapılması gerekir.

Ayrıca Galatasaray UEFA ile anlaşma yapamaz, bu konuda UEFA Kulüp Lisanlama ve Mali Kriterler düzenlemesi sayfa 94, ek 12, madde 3'de açık hüküm var. Şöyle diyor: Son 3 yılda UEFA ile anlaşma yapan takım veya disiplin soruşturması geçiren takım UEFA ile gönüllü anlaşma yapamaz. Galatasaray UEFA'dan 2016 yılnda ceza aldı. Yani 2018 yılında UEFA ile anlaşma yapamaz. (3. The club must not have been party to a voluntary agreement (as defined in this annex) or subject to a disciplinary measure or settlement agreement (as foreseen in the Procedural rules governing the UEFA Club Financial Control Body) within the last three reporting periods.) Yanlış anlaşılma olmasın diye ilgili metnin linkini yazının altına koyuyorum*.

Tabii, UEFA kirli bir kurum her şey olabilir, bu yüzden Fenerbahçe bu konuda uyanık olmalı. Eğer Galatasaray şampiyon olur ve UEFA ile anlaşma imzalar ve kendisi ikinci olursa, Galatasaray'ın durumunu korumasından hak kaybı yaşayan takımlar önce UEFA Tahkim'e, ardından da CAS'a başvurarak haklarını aramalıdır. Bu kuralı Fenerbahçe koymadı UEFA koydu, kural açık ve net Fenerbahçe UEFA nezdinde hakkını korumalı. 

https://www.uefa.com/MultimediaFiles/Download/Tech/uefaorg/General/02/26/77/91/2267791_DOWNLOAD.pdf