Füzeler Rusya'dan mı Batı'dan mı?

Füzeler Rusya'dan mı Batı'dan mı?

6 Ocak 2018 Cumartesi  |   Günlük

Türkiye'nin Rusya'dan alacağı S-400 füzelerine "artık bitti..."gözüyle bakılırken şimdi de Fransa-İtalya ortaklığı olan EUROSAM'la füze anlaşması yapacağı haberi kafaları karıştırdı.

Türkiye S-400'den vaz mı geçti, yoksa iki sistemi birlikte mi kullanacak? Neden?

Milliyet yazarı Verda Özer son yazısında bu konuya açıklık getirerek neden iki sistemin de alınacağını şöyle açıkladı:

"Biz aslında iki ayrı füze savunma sistemi alıyoruz. Şöyle ki: Türkiye'nin güvenliğini sağlamak için iki ana ihtiyaç var. 1.si, hava savunması. 2.si, füze savunması. İşte S-400'ler de 1.sini, EUROSAM ise 2.sini karşılamaya yönelik.

Hava savunma sisteminin görevi, hava sahamızı ihlal eden uçakları belirlemek ve onları ya Türkiye topraklarının dışına çıkarmak ya da gerektiği takdirde düşürmek. Bunu geleneksel olarak Türkiye'nin kendi milli hava savunma altyapısı karşılıyordu. Ancak 15 Temmuz sonrasında TSK'da yapılan operasyonlarla birlikte F-16 pilotlarının sayısı azalınca, hava savunmamızı geliştirme ihtiyacı doğdu. İşte S-400 alımının sebebi bu.

Ancak ne var ki Rus yapımı füze sistemi, Türkiye'de var olan NATO altyapısıyla uyumlu değil. Yani yukarıda bahsettiğim 2. ihtiyacımız olan füze savunmamızı sağlayan mevcut sistemle. Bu çok kapsamlı sistem Türkiye'ye karşı fırlatılan bir füzeyi tespit ediyor, havada takip ediyor, düşeceği yeri önceden hesaplıyor ve imha ediyor. Farklı radarlardan oluşan bu sistemin bir parçası Türkiye topraklarında, Malatya Kürecik'te (erken uyarı radarı) bulunuyor. Geri kalanı ise İspanya açıklarındaki Amerikan füze gemilerinde, Almanya'daki komuta-kontrol merkezinde ve Polonya ve Romanya'da (füze bataryaları) konuşlanmış durumda."

Yazının tamamını okumak için tıklayın