Futbolda 'toplumsal finansman'

Futbolda 'toplumsal finansman'

20 Mart 2019 Çarşamba  |   Mentor

Fenerbahçe'nin yeni finansman modeli ile ilgili bir kaç şey yazmak istiyorum… 

Vizyonu bilezik satmaktan öteye geçmeyenler için bir bağış kampanyası olarak düşünülebilir ama değildir. Batı ülkelerinde oldukça sık uygulanan bir finansman modelidir. Ecnebicesi "Crowdfunding", kalabalıkların finansmanı gibi bire bir çevrilebilirse de bence doğrusu "Toplumsal Finansman"dır ve futbol gibi kitlesel bir eğlence sektörüne çok uygundur. 

Toplumsal finansmanın en önemli özelliği küçük miktarda fonlarla büyük işler başarılmasının sağlanmasıdır. Fenerbahçe nasıl yapacak bilmiyorum ama genelde "internet" tabanlı olarak yapılıyor. 

Çeşitli şekilleri var, katkın kadar ortak oluyorsun, katkın kadar borç veriyorsun ya da Fenerbahçe'nin yaptığı gibi bağış yapıyorsun. 

Dediğim gibi futbola çok uygun; taraftar Messi'yi mi istiyor kur hemen “Messi Toplumsal Finansman Fonu”nu, taraftar istiyorsa destek olsun al Messi'yi, destek olmadıysa da kimse statta Messi diye bağırmaya cesaret edemez, utanır. 

Fenerbahçeli olarak gurur duyuyorum: Her şeyde olduğu gibi buna da öncülük ediyor. Sistem geliştiğinde futbolla da sınırlı kalmayacaktır. İçinde kâr olmayan bir çok sosyal proje Fenerbahçe'nin açtığı yolun yarattığı fırsatla  yaşama geçecektir. "Sokak Hayvanları Hastanesi", "Ekonomik Durumu Yetersiz olan Çocuklar İçin Harvard Bursu", "Dünyanın En Büyük Yeşil Parkını Oluşturma Fonu" gibi... 

Fenerbahçe yaşamımızı değiştiriyor, liderlik, öncülük ediyor ve daha iyi bir toplumda yaşamamız için bir yol açıyor. 

Elbette yapacak, Fenerbahçe bu, Fetö yancılığı yapacak hali yoktu ya! Gerçi Fenerbahçe'nin bu liderliği ve alın teri reji odalarında çizilen sahte çizgilerle, Bipspor'dan maaşa bağlanmış bir medyayla ve karanlık bir futbol yönetimi ile tüketilecek ama Fenerbahçe her gün biraz daha halk olacak, Fenerbahçe her gün biraz daha biz olacak. 

Taraftarını "öteki" olarak gören bir yönetim anlayışın bunu diğerlerinden ayırması çok zor. Fenerbahçe ise öyle değil, Fenerbahçe taraftarındır ve gerektiğinde taraftar kendine ait olan Fenerbahçe için gerekli sermayeyi sağlar, yönetimi de taraftarını kulübün gerçek sahibi gördüğü için buna uygun düzenlemeleri gerçekleştirir. Olan bundan ibarettir. 

Bunun bir adım ilerisi Fenerbahçe'nin amaçlarına katkı sağlamak isteyen insanlar için oluşturulacak bir fona maddi katkı sağlamak için kurulacak internet veya mobil telefon kaynaklı bir sistemin 7/24 açık olması ve Fenerbahçe yaşadığı müddetçe taraftarın katkı sağlamasına olanak sağlanmasıdır. Mesela ben 3 Temmuz’da böyle bir olanağın varlığını çok aradım ve bence o gün böyle bir olanak olsa 3 Temmuz’un ilk ayında en az 300 milyon TL. toplanırdı.  

Burada amaç büyük miktarlar değil, çok büyük katılımcı sayıları ile büyük miktarlara ulaşmaktır. 30 milyon taraftarı olan bir camia için 10 TL. büyük rakamdır. Herkes 10 TL. verse 300 milyon TL. eder.  

Başarı tamamen taraftarın katılımı ile ilgili, bakalım göreceğiz statta oyuncu ıslıklamaya gelince ilk sırada olanlar, "Bu kulüp taraftarın" diye herkesten önce bağıranlar bunu ne kadar yaşama geçirecekler?.. 

Bu Fenerbahçe ile ilgili bir şey değil bu sizinle ilgili, gerçekten Fenerbahçe'yi seviyor musunuz, ona değer veriyor musunuz, onun için bir şeyler yapar mısınız yoksa sizin için sadece gerçek yaşamı unutmanızı sağlayan bir afyon mu? Halep orada ise arşın burada gerçekten Fenerbahçeli misiniz önce kendi vicdanınızda bunu görme olanağı sağlıyor size Fenerbahçe yönetimi. 

Olanağı olup da bu kampanyaya katkı sağlamayan insanların sonraki süreçte kendini Fenerbahçe'nin parçası olarak görmekte zorlanacağını düşünüyorum çünkü herkes ben oradayım derken orada olmadığını bilemenin vicdan azabı ister istemez Çubuklu'yu her gördüğünde başının önüne düşmesine neden olacaktır. 

Bir Fenerbahçeli olarak bu vizyondan büyük gurur duyuyorum. Elimden geldiğince kampanyaya katkı sağlayacağım çünkü bunu bir para işi olarak değil yürek işi olarak görüyorum, en az ailem kadar değer verdiğim Fenerbahçem için bir şey yapma fırsatı olacak ve ben bunu paylaşmaktan mutlu olacağım. 

Bugün kimin Fenerbahçe ile birlikte yürüyeceğini göstermek için en büyük fırsat.