Güntekin Onay'dan futbolda ‘çılgın’ öneri

Güntekin Onay'dan futbolda ‘çılgın’ öneri

16 Mayıs 2020 Cumartesi  |   Kötü

Koronavirüs önlemlerinin yavaş yavaş gevşetilmesiyle Süper Lig’in kalan sekiz haftasının oynanması isteği giderek daha yüksek sesle dile getiriliyor. 

Aslında Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) kararını çoktan verdi ve ligin 12 Haziran’da başlayacağını duyurdu. Hem de Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “Kendi iradeleriyle aldıkları bir karar” diyerek sorumluluk üstlenmekten kaçınmasına rağmen. 

TFF’nin Beşiktaş Kulübü Başkanı Ahmet Nur Çebi dahil, bazı kulüplerin oyuncu ve yöneticilerinin test sonucu pozitif çıkmasına aldırmaması hangi mantıkla açıklanabilir acaba? 

“İnsan hayatından önemli bir şey yok ama..” diye başlayan açıklamalar yapan bazı kulüplerin şampiyonluk şansları devam ettiği, dolayısıyla ortada büyük bir gelir bulunduğu için ligin devam etmesini istemesini onaylamak mümkün olmasa da en azından anlamaya çalışabiliriz. Benzer şekilde bu takımlarının taraftarlarının ligin oynanmasını istemesini de belki sineye çekebiliriz.

Ama bir de kalan sekiz haftanın oynanması için “cansiparane” mücadele edenler var. 

Örnek mi? 

Televizyon sunucusu Güntekin Onay’ın Hürriyet’te yayınlanan "Futbol liglerini oynatmanın bir tek yolu var..." başlıklı yazısından bazı bölümler: 

"... Tek bir çıkış yolu gözüküyor ve açıkçası bunun dışında başka bir çözüm yolu göremiyorum. TFF ve Bilim Kurulu tarafından belirlenecek bir protokol ile yol haritası çizilmeli ve burada temel kaide ‘izolasyon’ olmalı. 

Futbolcu, teknik adam, antrenör, masör, doktor, malzemeci, aşçı vb. kulüp bünyesinde çalışan kim varsa hepsine test uyguladıktan sonra katı bir karantina uygulamasıyla, virüs vakası görülmeyen 35-40 kişilik bir kafile dış dünyaya kapılarını tamamen kapatıp izole bir şekilde 1 ay tesislerde kampa alınmalı. 

Aynı Dünya Kupası öncesinde ulusal takımların kampa alınması gibi. Kesinlikle virüsün bulaşmasını engellemek için dış dünyayla olan temas kesilmeli. 

Bu durumda tüm kafile negatif olduğu için virüsün bulaşması söz konusu olmayacaktır. Yakın deplasmanlara otobüs, daha uzak deplasmanlara ise özel uçak ile seyahat söz konusu olmalıdır. 

Maçları yönetecek hakemler de TFF’nin Riva’daki tesislerinde kampa alınıp dış dünyadan izole bir şekilde bu süreci geçirmeli. 1 aylık sürede eşlerinden, ailelerinden, yakınlarından uzakta olmak psikolojik olarak zorluk getirebilir ancak başka bir çözüm yolu kesinlikle görünmüyor.” 

Yani Onay yememiş içmemiş, ligin oynanması için "çılgın bir proje" geliştirmiş. 

Neden?

Kim o?

İnsan hayatını göz göre göre insan hayatını tehlikeye atacak "proje" geliştirme hakkını kendinde nasıl görebiliyor?

Doktor mu, tıp uzmanı mı, akademisyen mi?

Hayır...

Ligin yayıncısı Bein Sports’un sunucusu...