Futbol ve turizm nasıl kurtulur!

Futbol ve turizm nasıl kurtulur!

16 Mayıs 2020 Cumartesi  |   Köşe Yazıları

TV’lerin spor ve futbol sunucusu Güntekin Onay, liglerin devamı için şöyle bir öneride bulunmuş:

"Futbolcu, teknik adam, antrenör, masör, doktor, malzemeci, aşçı vb. kulüp bünyesinde çalışan kim varsa hepsine test uyguladıktan sonra katı bir karantina uygulamasıyla, virüs vakası görülmeyen 35-40 kişilik bir kafile dış dünyaya kapılarını tamamen kapatıp izole bir şekilde 1 ay tesislerde kampa alınmalı. Bu durumda tüm kafile negatif olduğu için virüsün bulaşması söz konusu olmayacaktır. Yakın deplasmanlara otobüs, daha uzak deplasmanlara ise özel uçak ile seyahat söz konusu olmalıdır.

Maçları yönetecek hakemler de TFF’nin Riva’daki tesislerinde kampa alınıp dış dünyadan izole bir şekilde bu süreci geçirmeli. 1 aylık sürede eşlerinden, ailelerinden, yakınlarından uzakta olmak psikolojik olarak zorluk getirebilir ancak başka bir çözüm yolu kesinlikle görünmüyor.”  

Biz de bu öneriyi ciddiye aldık geliştirdik ve hem turizmimizi hem futbolumuzu kurtaracak çok daha kapsamlı ve ciddi bir proje hazırladık. 

Bir kere ülkemiz futbolunun patronlarının çoğunun otelleri yok mu? Hele Federasyon Başkanı'nın otellerinin yanı sıra havaalanları bile var… Başkan, ‘’Turizm-Futbol El Ele’’ projemiz için hemen Turizm Bakanı'nı arayacak ve kendi otelleri ile Bakan'ın otelleri öncülük yapmak üzere projeyi duyuracak… Devamında, hükümetin içinde ve çevresindeki iş adamı otel sahiplerine acil salma yapılacak ve bu kişilere ait ben deyim yirmi siz deyin kırka yakın otelden oluşacak bir paketle örnek oluşturularak hemen uygulamaya geçilecek! 

Tüm takımlarımız Güntekin Bey'in önerisindeki gibi sıkı bir sağlık kontrolünden geçip negatif test onayı aldıktan sonra takım otobüslerine bindirilip doğru Antalya’da kendilerine ayrılan otellere gönderilecek... Neredeyse her otelinde bir antrenman sahası bulunan, Şehir Stadının yanı sıra Kundu’da tribünlü nefis bir stadı da olan ve hele Futbol Federasyonu Başkanı'nın en az iki, Turizm Bakanı'nın en az üç ve diğer siyasiler veya hükümete iş yapan onlarca iş adamının belki de 40'a yakın otelinin bulunduğu Belek, en ideal uygulama bölgesi olarak seçilecek… 

Bir takıma ortalama 40 ve yakınlarıyla da 100 oda ayrılan otellerde her otele sadece bir takım alınarak 20'ye yakın otel takımlara, ayrıca Federasyona, hakemlere ve basına da ek otellerle 30'a yakın otel Belek’te tahsis edilecek. Burada çoğu otelin kendi özel antrenman sahası bulunduğundan ve zaten bölge uluslararası alanda deneyimli bir futbol kamp alanı olduğundan, oteller futbol dünyasına fevkalade alışkınlar. Sporcu ve yönetici aileleri de kontrolden geçmek ve rapor almak kaydıyla takımlara eşlik edebilmeli. (Sağlık kontrolünden geçmiş rapor almış yakınların ancak özel ayrı otobüslerle gruplar halinde gelmeleri ve uçaklar başlasa bile uçakla gelmemeleri tercih edilmelidir ) 

Federasyonun "İlla da oynanacak" diyerek ilan ettiği son programda 12 Haziran başlayıp 26 Temmuz biteceği söylenen ligde her takımın 8 maçı var. Yani 8 haftaya göre plan yapılmış. 

Oysa takımların hepsi bizim projede Antalya’da olduğundan, haftada 2 maçla 4 haftada ligi bitirmek de mümkün olacak. Yani süreyi erkene de alarak 29 Mayıs hafta sonu Belek’te kampa girecek takımlar 5 Haziran Cuma günü maçlara başlayarak 6 Temmuz Pazar günü ligi tamamlayabilirler.  

Ve ama esas bonus şimdi geliyor…  

Belek’te Takım otelleri izole mi? Evet. Otelde başka müşteri var mı? Yok.  Peki ya taraftar akın akın bölgeye gelebilir mi? Evet diğer otellere gelebilir! 

İşte tam burada ikinci plan devreye giriyor. Belek bölgesinde futbolculara, ailelerine, yönetime açılan otellerin dışındaki tüm oteller ve diğer Antalya-Kemer-Side vs bölgeleri taraftarlara da açılarak "Cittaslow" tarzı bir yaklaşımla, yavaş turizmle sezon açılabilir. Negatif test raporu alan herkes, Antalya’ya varışta her otel bölgesinde kurulacak sağlık merkezlerinde tekrar testten geçmek üzere maçları en fazla beş-on bin seyirci alınacak özel korumalı statta izleyebilir… Veya otellerinde hem tatil yapıp hem TV'lerden izleyebilir!  

Otel sahibi fedakar yöneticilerimizin belki de takımları ağırlamak için birbiriyle yarışacağı düşünülürse, hem otellerin korona sonrası günlere hazırlanıp açılması hem de Ligin çözüme kavuşması dünyaya örnek bir proje olacaktır… Belki de 2. Lig için Bodrum-Marmaris-Kuşadası, 3. Lig için Palandöken veya Uludağ ve hatta Eskişehir-Konya gibi bölgelerde de bu proje uygulamaya geçerek tüm dünyaya da Türkiye’nin spor altyapısı bu vesileyle sunulabilecektir... Ama ötesinde böyle bir projenin sağlıklı uygulandığını gören Rusya’dan Almanya’ya tüm yabancı turist potansiyelimiz de hemen Türkiye’ye uça uça gelmeye başlayacaktır!

İlgili yazının linki: http://medyagunlugu.com/haber/futbolda-cilgin-oneri-47136