Futbol mafyası

Futbol mafyası

25 Şubat 2019 Pazartesi  |   Mentor

Sayın Aykut Kocaman'ın maçtan sonraki açıklamalarını gördüm ve çok haklı buldum; söylediklerini aynen aşağıda veriyorum. 

"Ülkede yıllardır en üst seviyede teknik direktörlük yapan, 4-5 sene civarında Türkiye Futbol Direktörlüğü yapan, Türkiye Futbol Direktörü'nün bir açıklaması vardı. Hakem kurullarını çok iyi tanıdığını ve lige ayar verdiğini ne kadar iyi bildiğini söyleyen, bir ülkede söylenildiğinde yeri yerinden oynatacak bir açıklama son derece göz ardı edildi. " 

Söylenenler çok açık ülkede: Futbol Direktörlüğü yapmış biri TFF ve MHK'nin lige nasıl ayar verdiğini bildiğini söylüyor, normal şartlarda konuya UEFA'nın el atması TFF'nin görevden alınması en azından ortalığın karışması gerekir ama öyle bir şey olmuyor ve her şey unutuluyor. Unutulmasındaki esas unsur da medya, yokmuş gibi davranıyorlar.  

Geçen yazımda ve son zamanlarda yazdığım yazılarda iktidarın futbola sonucu değiştirecek kadar yakından bakmadığını popülist bir yaklaşımla -ki siyasetçinin doğal yaklaşımı budur- adil olmaya değil, herkese aynı mesafede görünmeye dikkat ettiğini yazmıştım. Bu durum doğal olarak istismara açık bir bölge oluşturuyor, insanlar yapılanları iktidara yakıştırdığı için de yapılanların çok üzerine gidilmiyor. Çok iyi bir düzen değil mi, hem para yapmak için hem de Fetö gibi suç örgütleri için uygun bir durum. 

Peki, başka ülkede olsa TFF ve MHK'nin o gün istifa ettirlmesini gerektirecek açıklamalar nasıl unuttturuldu? 

Serdar Güzelaydın diye birinden bahsediliyor...Turkcell'in Bipspor uygulamasının sahibi kendisi. Galatasaraylı, TFF'de çalışmış, spor müdürleri kendisi için doğum günü partisi falan düzenliyor. Ülkenin "böyle ücret mi olur" dediği dönemde Fatih Terim'i savunacak kadar da Fatih Terim hayranı. 

Beşiktaş'ta, Galatasaray'da her işte parmağı var, Bipspor uygulaması ile medyanın tamamını maaşa bağlamış, Demirören'den daha güçlü spor medyasında çünkü Demirören'in olmayan medya kuruluşları varken Bipspor'dan maaş almayan yok gibi.    

Bunlar benim fikirlerim değil, daha önce çeşitli şekillerde Bilgin Gökberk, Fatih Altaylı, Rıdvan Dilmen,  Fethi Yılmaz, Sedat Kaya bunları yazmış veya söylemiş. 

Bipspor üzerinden spor medyasının maaşa bağlandığı ve bu şekilde spor medyasının dizayn edilerek arzu edilen sonuçlara ulaşıldığı iddiları var. 

Bu iddialar da benim iktidar değil de iktidar gibi görünen unsurların futbolu kullandığı tezimi doğruluyor. Bunlar arasında kendine menfaat sağlayanlar olduğu gibi Fetö gibi ülkeyi karıştırmaya çalışan suç örgütleri de var. 

Medya Fatih Terim'in açıklamalarını neden unuttu? 

Bilerek unuttuysa başka neler yapıyorlar, mesela hakemleri tehdit ediyorlar mı? 

Hakemlerin yanlışlarını yakalayıp saklayıp sonra onları  şantaj için kullanıp istedikleri sonucu elde etmeye çalışıyorlar mı? 

Ümit Öztürk'ün Fatih Terim'le selfie çektirmeye çalıştığı neden 1 yıl boyunca saklandı? 

Cevapları bilmiyorum ama medyanın böyle bir organizayondan görevlerinden istifa etmeden maaşa bağlanması böyle olmasına uygun bir ortam yaratıyor. 

Zaten naklen yayıncı yöneticisinin oğlunun ve TFF Başkanı’nın bahis oynattığı, Galatasaray, Beşiktaş ve Bursaspor'un yayıncı ile ortak olduğu, TFF Başkanı’na yüz milyonlarca  dolar borcu olan kulüplerin bulunduğu, attığı penaltılarla, kazandırdığı dandik penaltılarla gol kralı, yıldız olmuş futbol yıldızlarının Fetö suçlusu kaçaklar olduğu ve kimsenin bunlar bu penaltıları nasıl almış diye sorgulamadığı ülkede "temiz futbol" sadece Polyannacılık olmaktan öteye gidemiyor. 

Futbol kötü, her kurumu her köşesi karanlık, bataklığa dönüşmüş nereye bassan irin fışkırıyor. 

Sistem Fenerbahçe'ye düşman öyle veya böyle bu pisliğin dışında kalmayı başarmış Fenerbahçe, yıllardır topuyla tüfeği ile saldırıyor hepsi, TFF'si, hakemi, medyası, gazetecisi. 

Fenerbahçeli olarak kulübümüzün yanında durup medyadan uzak olmalıyız, yayıncı, yazar, gazete, internet sitesi, sosyal medya takipçi, tık... bu medyaya hiçbir şey vermemeliyiz. 

Unutmayın Fenerbahçeli gazeteci yok, sadece Fenerbahçe'den nemalanmak isteyeni var. 

İktidar büyük yanılgı içinde nasıl olsa yönetimini kontrol ediyoruz diye aşağıya bakmıyorlar ve o aşağıdan onlara zarar veren çok büyük sonuçlar doğuyor. Çünkü futbol ülkedeki en kitlesel kavram, insanlar ölüyor, kadınlar tecavüze uğruyor, çocuklar taciz ediliyor, kimse duymuyor da hangi hakemin hangi düdüğü çaldığını tüm ülke biliyor. 

Devlet futbolun derinlerdeki karanlığını aydınlatmalı yoksa futbol mafyası çok daha tehlikeli olacak.