Futbol kaynaklı 'darbe'

Futbol kaynaklı 'darbe'

17 Ocak 2020 Cuma  |   Mentor

Kimse konuşmadığı için ben yazmak zorundayım çünkü “objektifim” demiyorum, evet Fenerbahçeli'yim ve tarafım ama şundan emin olabilirsiniz: Konu Fenerbahçe ise Türkiye'deki herhangi bir medya mensubundan daha objektifim.

Bunun çeşitli nedenleri var, en başta Trabzon lobisinin medyayı siyasi güç kullanarak ele geçirmesi ama o güç inanın Trabzon'un işine hiç yaramıyor sadece Galatasaray'ın işine yarıyor. Trabzonlu dostların bu duruma aydınlanacağı günü umutla bekliyorum ama durumları umutsuz, kısır döngüde tükeniyorlar. 

Bir başka nedeni de Bipspor, bu kanaldan spor medyasının cebine ciddi para akıtılıyordu onlar da Fenerbahçe'ye karşı tetikçilik yapıyordu. Fenerbahçe'nin gücü Bipspor'u alaşağı etti ve çok ciddi bir gelir kaynağını kaybettiler, bu yüzden saldırıyorlar.  

Bir de geleneksel olarak Fenerbahçe'nin herkesin rakibi olma durumu var: Türkiye'de hiçbir marka bu etkiyi yaratamıyor, ne Galatasaray ne Beşiktaş ne de Trabzon. Ötekileri bir araya getiren tek şey var, Fenerbahçe düşmanlığı. O yüzden de medyanın en çok satan hikayesi "Fenerbahçe düşmanlığı". Yazdığım şeyler çok utanılacak şeyler de, Türk medyasında utanma mı kalmış yahu! 

3 Temmuz’da spor hukuku ile ilgili bildiği tek şey Fenerbahçe'ye küfretmek olan bir Galatasaray Divan Kurulu üyesini "spor hukuku" uzmanı diye insanlara sunup manipülasyon yaptırdılar ve bu insanlar halen aramızda dolaşıyor. 

Neyse, medyanın ne kadar yok olduğunu anlatmaya gerek yok her gün görüyorsunuz zaten. 

Gündemin en önemli 5 konusu var: 

1- Galatasaray'ın menajer ödemeleri; Sayın Mustafa Cengiz'in açıkladığı ile TFF kayıtlarındaki ücretler arasında büyük fark var ve bunun hem vergi hem de TFF kuralları açısından ciddi sonuçları var. Küme düşürülmeye gidecek kadar ciddi bir kusur bu ama soruşturma açılmıyor. 

2- Galatasaray'ın vergi borcu konusu; Galatasaray'ın vergi borcu var mı? Varsa TFF harcama limitini nasıl yükseltti? İçinde harcama limitinin de bulunduğu "TFF Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play" talimatına göre kulüplerin vadesi geçmiş vergi borcu olamaz. Bilanço tarihinden sonra oluştuysa kulüp TFF'ye bunu bildirmek zorundadır. Bu durumda eğer Galatasaray'ın vergi borcu varsa harcama limitinin artırılmamış olması gerekir. 

3- Florya'nın yarattığı haksız rekabet; Galatasaray bu parayı aldı, transferler yaptı ve şampiyon oldu. Sportif rekabeti bozdu. Ayrıca, Emlak GYO halka açık bir şirket emsallerinden farklı bir bedelle varlıklarının elden çıkarılması ve zarara uğratılması suç 3-5 yıl hapis cezası gerektiriyor. Orta yerde suç işleniyor ama kimsenin umurunda değil. 

4- Bir de bu konuları gözden kaçırmak için bazı trollerin “Bursa, Eskişehir ceza aldı, Fenerbahçe de almalı” yalanını yayması var. Bu da suç, halka açık şirketler hakkında yalan bilgi yayamazsın, hapis cezası var çünkü Bursa ve Eskişehir'in cezaları lisans talimatı nedeniyleydi. O zaman harcama limiti yoktu, haziran 2019'da uygulamaya girdi ve cezaların harcama limiti ile ilgisi yoktu. Harcama limiti ile ilgili ceza alan takım yok, bu sezon da olmayacak ancak sezon sonu olabilir ama suç işleyenlere ne yapıyorsun diyen yok. 

5- En önemli konuda yapılandırma yapması nedeniyle harcama limiti açılması gereken Fenerbahçe'nin TFF'nin kendi kuralını uygulamaması nedeniyle zarara uğratılması. TFF'nin Fenerbahçe'yi bu kadar bekletmesi bile ciddi bir düşmanlık, neredeyse transfer sezonu kapanacak. 

Bir de olayın siyasi yanı var: 

19.07'de Fenerbahçe için mesaj atan ve Fenerbahçe Divan Kurulunda Fenerbahçe'ye muhabbetini ifade eden Fenerbahçe Divan Kurulu üyesi bir Cumhurbaşkanımız varken Fenerbahçe'ye açıkça bir saldırı yapılıyor. Biliyorsunuz, 3 Temmuz’da da böyle olmuştu, önce Fenerbahçe, sonra 15 Temmuz. Bugün olanların Cumhurbaşkanımızın etkinliğine ve saygınlığa yönelik olmadığını düşünmek fazla naiflik olur. 

Eğer öyle olmasa Cumhurbaşkanının muhabbetini ifade ettiği bir kulübe gazeteci görünümlü insanlar nasıl hakarete varan ifadelerle saldırır? Bu insanlar eleştirilerinde samimi olsa sırf Cumhurbaşkanına saygıdan daha temkinli davranırdı ama bu fütursuz tavır açıkça gösteriyor ki, arkalarında başka bir güç ve gazetecilik dışında amaçları var. 

Savcılarımız göreve davet ediyorum...