Futbol Federasyonu çiftlik mi?

Futbol Federasyonu çiftlik mi?

30 Temmuz 2017 Pazar  |   Mentor

Futbol,ülkemizde en çok sevilen spor dalı, o kadar çok seviliyor ki hukuk askıya alınabiliyor! Oysa Türkiye Futbol Federasyonu özel kanunla kurulmuş faaliyetlerinin bir kısmı özel hukuk kurallarına tabi kamu tüzel kişisidir. Federasyon görevlileri de bu görevlerini yaparken "kamu görevlisi" pozisyonundadır.

Buna ilişkin bir çok yargı kararı bulunmaktadır ancak Türkiye Futbol Federasyonu ile bir çok konuda iddia olmasına rağmen yüz milyonlarca liraya hükmeden bu kurum ne mali tablolarını yayınlamakta ne de her hangi bir kamu kurumu tarafından denetlenmektedir, denetleniyorsa bile sonuçları kamuoyu ile paylaşılmamaktadır.

Türkiye Futbol Federasyonu kanunla verilen bir takım "imtiyazlar" kullanmaktadır, kanun yapma yetkisi Millet adına seçilmiş temsilcileri aracılığı ile kullanılmak üzere TBMM'ye verilmiştir yani kanundan kaynaklanan yetki ve kaynakları kullanan herkes Millete hesap vermek zorundadır.

Ancak kamuoyuna yansıyan bilgilerden anlıyoruz ki Türkiye Futbol Federasyonu bu yetkilerini, Milletin parasını israf etme şeklinde ve görevi ihmal anlamına gelecek duyarsızlıkta kullanmaktadır.

Milli Takım oyuncularına ve teknik direktörüne verilen ücretlerin diğer ülke Milli Takım oyuncularına verilen ücretlerden orantısız şekilde fazla olduğu medyada defalarca yer bulmuştur. Üstelik bu ülke Milli Takım oyuncuları ve teknik direktörlerinin büyük çoğunluğu gerek kariyer gerekse sportif başarı olarak ülkemiz Milli Takımı teknik heyet ve futbolcularından çok daha öndedir, hal böyle olunca verilen ücretleri ben canımın istediği kadar istediğime veririm "keyfiliği" dışında açıklamak mümkün değildir. Oysa o paralar Milletin parasıdır kimsenin babasının parası değildir ve hak etmediği halde kimseye dağıtılamaz çünkü tüyü bitmemiş yetimin hakkı vardır.

Kamuoyuna yansıyan son bilgilerden anlıyoruz ki; Milli Takım teknik direktörü kendisi istifa ederse 1.4 milyon avro ödeyecekmiş, TFF onu kovarsa 4.5 milyon avro ödemesi gerekirmiş!!!!

Böyle bir sözleşme olamaz, eğer TFF böyle bir sözleşme imzaladıysa bu sözleşme hukuksuzdur çünkü karşılıklı edimler arasında açık bir orantısızlık vardır, aklı başında hiçbir kamu görevlisi kamunun parasını böylesine riskli bir duruma sokmaz yani TFF tarafında açık bir bilgisizlik ve yetersizlik söz konusudur ve bu bilgisizlikten yaralanılarak kamu kaynaklarından "aşırı yararlanma" söz konusudur. Bunu ben söylemiyorum Borçlar Kanunu söylüyor.

Her cepheden kuşatılmış, her gün şehit veren bu Milletin parası kafasına esen tarafından ahbap çavuş ilişkileri ile ona buna dağıtılamaz.

Sonuç; ne Federasyon ne Federasyon Başkanı ne de Milli Takım Teknik Direktörü kanunların üstünde değildir, o para bu Milletin parasıdır ve bu Millet kimseye havadan 4.5 milyon avro ödeyemez, ödememelidir. Zaten Millete hizmet amacıyla yanıp tutuştuğunu her fırsatta ifade eden insanlar da tüyü bitmemiş yetimin hakkını yemek istemez.

Böylesine büyük bir paranın neden ödendiği, böyle dengesiz bir sözleşmenin nasıl yapıldığı, görevi ihmal ve kamu kaynaklarının kötüye kullanımının söz konusu olup olmadığı ilgili devlet kurumları tarafından araştırılmalıdır.

Kimse Ömer Halisdemir'in yaşamı boyu 4.5 milyon avro parası olmadığını ama yine de bu Millet için canını vermekte tereddüt etmediğini unutmamalıdır.