Foto muhabirlerinin gözünden 2019

Foto muhabirlerinin gözünden 2019

30 Aralık 2019 Pazartesi  |   Günlük

2019'un önemli olaylarını, dünyanın dört bir yanındaki foto muhabirleri etkileyici fotoğraflarla anlattı. 
 

DIANA SANCHEZ / AFP. Kolombiya'da 10 yıldır her haziranda domates hasatının bitişinde yapılan domates savaşı.

 

DELIL SOULEIMAN/AFP. Türkiye'nin Ekim ayında başlattığı Barış Pınarı Harekâtı sırasında, Ceylanpınar'ın karşısındaki Raselayn'da bir kadın, Türkiye'den gelen savaş uçaklarının görüşünü engellemek için yakılan lastiklerin önünde. 

 

GEOFFROY VAN DER HASSELT / AFP. Paris'teki Notre Dame Katedrali 15 Nisan'da büyük oranda yandı. Restorasyonun 5 yıl içinde bitmesi planlanıyor.

 

JIM LO SCALZO / EPA. ABD'de Başkan Donald Trump, Kongre üyeleri Rashida Tlaib, Ilhan Omar, Alexandria Ocasio-Cortez ve Ayanna Pressley için "Geldikleri ülkelerin hükümetleri tam bir felaket, o ülkelere geri dönmeliler" dedikten sonra Temsilciler Meclisi, Temmuz ayında oylama yaparak Trump'ı kınadı.

 

ISAAC LAWRENCE / AFP. Eylül ayında Hong Kong'da süren protesto gösterileri sırasında sokağa çıkanlar, tazyikli su sıkan polise böyle tepki verdi. Protestolar Haziran ayında başlamıştı.

 

PHILIPPE WOJAZER / REUTERS. İsveçli çevre aktivisti Greta Thunberg ve İklim için Gençlik hareketinden Ivy-Fleur Boileau, Virgile Mouquet, Adelaide Charlier ve Alicia Arquetoux, Temmuz ayında Paris'teki "hükümete sorular" oturumunda. Thunberg, daha sonra Time dergisinin "Yılın Kişisi" seçildi.

 

JOSH EDELSON / AFP. Kasım ayında ABD'nin California eyaletinde çıkan yangınlar evlerin bulunduğu bölgeye de sıçradı. 400 kilometre kare alan yandı ve binlerce kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı.

 

HAGEN HOPKINS / GETTY IMAGES. Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, Christchurch'teki cami saldırısının ardından mağdurlara sarılıyor. 15 Mart'taki saldırıda 50 kişi hayatını kaybetti.

 

KEVIN LAMARQUE / REUTERS. ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, 30 Haziran'da Kuzey ve Güney Kore'yi ayıran sınır çizgisinde bir araya geldi. Sonrasında Trump sınırın kuzey tarafına geçerek Kuzey Kore'ye giden ilk ABD Başkanı oldu.

 

DANISH ISMAIL / REUTERS. Hindistan hükümetinin Kaşmir bölgesi için planladığı yeni statüye itiraz eden protestocular, Ekim ayında sokaklara çıktı.

 

MICAH GAREN / GETTY IMAGES. Irak'ın kuzeyindeki Akre şehrinde Kürtler Nevruz'u kutluyor.

 

VERONICA G. CARDENAS / REUTERS. Bir yaşındaki Meksikalı çocuk, ABD'ye iltica etmek isteyen annesiyle birlikte sınırda talebinin kabul edilmesini bekliyor.

 

CARL COURT / GETTY IMAGES. Sri Lanka'da Nisan ayında kutlanan Paskalya sırasında kiliselere ve otellere yapılan, 250'den fazla kişinin hayatını kaybettiği saldırılardan sonra, toplu cenaze töreninde tabutla mezarlığa taşınıyor.

 

COURTESY LANA H HAROUN. 22 yaşındaki Alaa Salah, Nisan ayında başlayan ve Ömer el Beşir'in devrilmesiyle sonuçlanan protesto gösterileri sırasında kalabalığa slogan atarak öncülük etti ve bu fotoğrafı viral oldu.

 

(BBC Türkçe)