Finlandiya'ya gitmek için 10 neden

Finlandiya'ya gitmek için 10 neden

25 Ekim 2018 Perşembe  |   Günlük

Kuzey Işıkları

Geceleyin berrak gökyüzünde Kuzey Işıkları'nı izlemek, birçok kişi için eşsiz bir deneyim. Bu ışıklar, Finlandiya'nın kuzeyindeki Lapland bölgesinde yılın tam 200 gecesi çıplak gözle görülebiliyor. Kuzey Işıkları'nın oluşma sebebi, elektrikle yüklü güneş rüzgarı parçacıklarının atmosferin üst tabakalarında oksijen ve nitrojen atomlarıyla buluşması.

Helsinki

Bir liman kenti olan Helsinki, mimarisinin yanı sıra restoranları ve barlarıyla da görülmeye değer. Fin başkentinin sokakları da sıklıkla kutlamalara ev sahipliği yapıyor. Özellikle de bağımsızlık gününün kutlandığı 6 Aralık'ta. Finlandiya, 1917 yılına kadar Rus Çarlığı'na bağlı özerk bir bölgeydi.

Sauna

Sauna, Finlerin gündelik yaşamının vazgeçilmez bir parçası. Kuzey halkı, yüzyıllardır bu sıcak ortamda terliyor, rahatlıyor ve sohbet ediyor. Sauna, soğuk kış aylarında bağışıklık sistemini ayakta tutmak için de biçilmiş kaftan. Finlandiya'nın dört bir yanı saunalarla kaplı. Parlamento binasında bile bir tane mevcut.

Kıyılar

Finlandiya'nın güneybatı kıyılarının açıkları on binlerce taşlık adayla kaplı. Bunlardan Kvarken takımadaları, UNESCO Dünya Kültür mirası Listesi'nin bir parçası. Kvarken bölgesinin en tipik özelliklerinden biri, beyaz pencereleriyle masalsı güzellikteki ahşap evler.

Tasarım

Finlandiya Alvar ve Aino Aalto gibi efsanevi tasarımcıların memleketi. Helsinki'de genç ve yaratıcı tasarımcıların ürünlerini satışa sunduğu sayısız dükkan bulunuyor. Tasarım Müzesi'nde de vazo ve mobilyadan tabak çanağa, önde gelen Fin tasarım klasikleri görülebiliyor.

Sığın

Finlandiya ormanlarında yaklaşık 100 bin sığın yaşıyor. Geyikgiller familyasının bir üyesi olan sığın, oldukça ürkek bir hayvan olduğundan, ender görülüyor. O nedenle sığın görmek isteyenler genelde bir park ya da hayvanat bahçesine gidiyor. Finlandiya'nın Jämsä ketindeki Moose Manor Park'ında sığınları yakından görmek mümkün!

Milli parklar

Finlandiya'nın 40'ıncı milli parkı, ülkenin bağımsızlığının 100'üncü yıl dönümünde açıldı. Bu parklarda ayı, kurt, kartal ve kedigiller familyasından karakulak gibi hayvanlar yaşıyor. Tatlı suyu seven ve ender bulunan halkalı fok da Saimaa Gölü etrafındaki milli parklarda görülebilir.

Votka

Finlandiya'nın uzun bir votka geçmişi var. Genellikle arpadan imal edilen votkanın damıtma süreci aylarca sürebiliyor. Finlandiya'da kuzeye özgü yabanmersini, kırmızı yabanmersini ve ahududu gibi aromalara sahip votka çeşitleri bulmak da mümkün. Alkol oranı oldukça yüksek olan votka epeyce pahalı ve yalnızca "Alko" adındaki devlete ait dükkanlardan satın alınabiliyor.

Kar

Finlandiya'da bembeyaz manzaralara tanıklık etmek pek zor değil. Ülkenin iklimi kayak ve snowboard gibi kış sporları yapmak isteyenler için ideal. Lapland bölgesinde Husky cinsi köpek yetiştiren kişiler de adeta birer turizm uzmanı haline gelmiş: Buradaki vahşi doğada köpekli kızak turları yapmanız pekala mümkün.

Meyan şekeri

Finlerin neredeyse tamamı bir tür tuzlu meyan şekeri olan Salmiakki'ye bayılıyor. Salmiakki'nin yumuşak ya da sertini bulmak mümkün. Bu tipik Fin spesiyalitesinin çikolatalı ya da farklı aromalara sahip versiyonlarını da denemenizi tavsiye ederiz!

(Deutsche Welle Türkçe)