'Finansal sapma' oyunu

'Finansal sapma' oyunu

10 Aralık 2019 Salı  |   Mentor

Fenerbahçe aleyhine yapılan kampanyalar “Fetö'nün Goebbels”leri aracılığı ile devam ediyor... 

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play Talimatında yapılan değişiklik sanki Fenerbahçe lehineymiş gibi gösterilerek Fenerbahçe'nin hak ettikleri alışılmış olduğu üzere masa başında gasp edilmeye çalışıyor. 

TFF Yönetim Kurulunun 09.12.2019 tarihli toplantısında; Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play Talimatının "Kulüplerin Takım Harcama Limitlerinin Hesaplanması" başlıklı EK-XII'sinin E bölümünde değişiklik yapılarak 2019-2020 sezonu için kabul edilebilir sapma tutarının %30'dan %40'a yükseltilmesine; F bölümünün 2. Paragrafında değişiklik yapılarak üst lige çıkan kulüplerin takım harcama limitlerinin artırılması usulünün belirlenmesine ve G bölümüne 5. madde eklenerek finansal borçlarını sona erdiren ya da yapılandıran kulüpler veya finansal giderlerini azaltan kulüpler için takım harcama limiti artırımı usulünün belirlenmesine karar verildi.

Hesaplamaların detayına girmeyeceğim çünkü aşağıdaki linkte var ama en önemli iki unsur, değerlendirmenin derneklerin tüm iştirakleri dikkate alınarak yapılması ve sportif tesisler için harcanan paranın net borç tutarından defter değeri oranında düşülmesi. Bilançosunda salonu ve stadını kendi yapmış tek takım var. Fenerbahçe’nin bilançosunda yaklaşık 1 milyar TL defter değeri olan sportif tesis var.  

Kim tüm tesislerini devlete tüyü bitmemiş yetim hakkıyla yaptırıyorsa bu değişiklik onlara yarar, Fenerbahçe'ye değil. 

Ayrıca UEFA gelirlerinin tamamı harcama limitinde dikkate alınmıyor. Yani Fenerbahçe bu hesaplamada geliri en yüksek kulüp. 

Değişikliğin Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor'a yaradığı ama Fenerbahçe için fazla anlam ifade etmediği çok açık. 

Bu durumun en çok da sezon başında transfere para saçan Galatasaray'a ocak ayında transfer imkanı vermek için yapıldığını düşünüyorum. 

Fenerbahçe henüz finansal yapılandırma yapmadığı için bu değişiklik kapsamına da girmiyor. Finansal yapılandırma yapan kulüpler Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor. 

Yine her zaman olduğu gibi TFF rakiplerini Fenerbahçe önünde kolluyor. 

“Yok öyle değil” diyorlarsa Fenerbahçe gibi dernek+ AŞ konsolide tabloları kamuoyu ile paylaşsınlar görelim çünkü Fenerbahçe'nin ki, Google'da iki tıkla bulunabiliyor, diğerleri devlet sırrı gibi saklıyor dernek tarafını, niyesini ben bilmiyorum, belki TFF biliyordur ve ne sakladıklarını kamuoyu ile paylaşır. 

Yalan, masa başı, iftira ve dümen çevirenin kazandığı kirli bir düzen Türk futbolunda sistem olmuş,  daha da kötüsü sistem kötüye prim veriyor ama inanıyorum Fenerbahçe nasıl güçlü nasıl Fetö'ye diz çöktürdüyse bu çürümüş sistemi de yok edecek. 

 

 https://www.tff.org/Resources/TFF/Documents/TALIMATLAR/KL-talimati.pdf