FIFA’yı kızdıran tarihi maç

FIFA’yı kızdıran tarihi maç

17 Kasım 2019 Pazar  |   Günlük

Sovyetler Birliği Milli Futbol Takımının ilk maça çıkmasının üzerinden tam 95 yıl geçti. İşin ilginç yanı, Sovyet takımının ilk milli maçını Türkiye ile yapması ve bu karşılaşmanın dünya futbolunun patronu FIFA’yı kızdırmasıydı. 

16 Kasım 1924'te Moskova'da, 15 bin izleyicinin bulunduğu Vorovskiy spor sahasında oynanan maçta Sovyetler Birliği Türkiye'yi 3-0 yendi. Karşılaşmanın arşiv görüntülerinde vatandaşların maça yoğun ilgi gösterdiği görülüyor. Tahta tribünler tıklım tıklım dolarken yer bulamayanlar çevredeki ağaçlara tırmanıyor. Ay-Yıldızlı beyaz forma giyen Türk futbolcuların karla kaplı zemin ve soğuk hava nedeniyle üşüdükleri hareketlerinden belli oluyor. (Alttaki fotoğraf)

Soğuk ve ağır hava koşulları altında geçen karşılaşmadan kısa bir süre sonra SSCB rövanş karşılaşması için Türkiye’den davet aldı. Davete olumlu yanıt veren Sovyet takımı bir yıl sonra, 1925 yılında İstanbul’un yolunu tuttu. Misafir futbolculara sıcak bir karşılaşma yapan Türkiye'nin bu davranışı FIFA’nın tepkisine yol açtı. FIFA, sosyalist bir devletin spor takımının İstanbul’da sıcak bir şekilde karşılanması nedeniyle Türkiye Futbol Federasyonuna sert uyarıda bulunsa da karşılaşma 15 Mayıs’ta Ankara’da yapıldı, Sovyet ekibi bu maçı da 2-1 kazandı. (Manşet fotoğrafı)
 

 

Spor muhabiri Leonid Goryanov 1978’te kaleme aldığı 'Vatanın Bayrağı Altında' isimli kitabında Türkiye-SSCB futbol karşılaşmasına yer veriyor. Goryanov kitabında Sovyet takımı 8 Mayıs 1925’te 'Vittorio' gemisiyle İstanbul’a geldiğini aktarıyor. Her tarafta Rusça yazılı pankartların asıldığını belirten Goryanov şunları yazıyor: 

"İstanbul kıyılarında Sovyet konukları muhteşem bir tören bekliyordu. Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Ziya Bey (Yusuf Ziya Öniş), Türk hükümet ve spor kurum temsilcileri sloganlar yazılı pankartlarla binlerce kişilik kalabalığın arasındaydı. Bir İstanbul gazetesi şöyle yazıyordu: Sovyet futbolcularıyla buluşma iki halk arasındaki dostluğun artırılmasına katkı sağlayan gösteriye dönüştü. Sovyet takımımız böylece büyük misyona imza atıyordu. Onlar köprüler kurarak Sovyet halkının iyi yürekli, çalışkan, güçlü ve cesur olduğuna ilişkin gerçekleri komşu ülkeye taşıyordu."  

Kitapta yer alan bilgilere göre Türkiye, misafir futbolcuları dostane bir şekilde ağırlarken Fransız, Alman, Avusturya ve diğer Batılı gazeteler, "Sovyet komandosu Boğaz’da", "Ruslara İstanbul’da muhteşem ağırlama" gibi başlıklar atmıştı. Moskova’da Lenin Kütüphanesi’nde arşivlerde araştırma yapan Goryanov, Avrupa basınının Sovyet takımının Türkiye’de sıcak karşılanmasından FIFA’nın rahatsız olduğunu belirtiyor. Yazarın aktardığı bilgilere göre bu gelişmelerin üzerine Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Öniş, FIFA’nın Zürih’teki merkezine çağrıldı ve Sovyet takımını sıcak bir şekilde karşılamaları ve ağırlamalarından dolayı sert dille uyarıldı.

St.Petersburg'ta yayın yapan "Sankt-Peterburg" televizyon kanalı, 95. yıl dönümü nedeniyle yayınladığı programda Türkiye'nin Rus futbolunun gelişmesine önemli katkı sağladığını kaydetti. 

Fuad Seferov, Moskova