FIFA'yı kızdıran maç

FIFA'yı kızdıran maç

2 Temmuz 2018 Pazartesi  |   Günlük

Rusya'da Dünya Kupası heyecanı sürerken, arşivlerden bir not: Sovyet Sosyalist Cumhuriyet Birliği (SSCB) Milli Futbol Takımı'nın ilk uluslararası karşılaşmasını Türkiye Milli Futbol Takımı ile 16 Kasım 1924'te Moskova'da yaptığını biliyor musunuz?

Spor arşivlerinden Fuad Seferov'un derlediği bilgilere göre, soğuk ve ağır hava koşulları altında geçen ve karlı kaplı sahada oynanan karşılaşmayı SSCB 3-0 kazanıyor. Kısa bir süre sonra SSCB rövanş karşılaşması için Türkiye'den davet alıyor. Davete olumlu yanıt veren SSCB yetkilileri 1925 yılında İstanbul'un yolunu tutuyor. Misafir futbolculara sıcak bir karşılaşma yapan Türkiye'nin bu davranışı FIFA'nın tepkisine yol açıyor. FIFA'nın tepkisine rağmen Ankara'da 15 Mayıs'ta oynanan karşılaşmayı ise Türkiye bu defa da 2-1 kaybediyor.

Spor muhabiri Leonid Goryanov 1978'te kaleme aldığı 'Vatanın Bayrağı Altında' isimli kitabında Türkiye-SSCB futbol karşılaşmasına yer veriyor. Goryanov kitabında Sovyet takımı 8 Mayıs 1925'te 'Vittorio' gemisiyle İstanbul'a geldiğini aktarıyor. Her tarafta Rusça yazılı pankartların asıldığını yazan Goryanov, "İstanbul kıyılarında Sovyet konukları muhteşem tören bekliyordu. Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Ziya Bey (Yusuf Ziya Öniş), Türk hükümet ve spor kurum temsilcileri sloganlar yazılı pankartlarla kalabalığın arasındaydı. Bir İstanbul gazetesi Sovyet futbolcularıyla buluşmanın iki halk arasındaki dostluğun artırılmasına katkı sağlayan gösteriye dönüştüğünü yazıyordu" değerlendirmelerine yer veriyor.

Kitapta yer alan bilgilere göre Türkiye, misafir futbolcuları dostane bir şekilde ağırlarken Fransız, Alman, Avusturya ve diğer Batılı gazeteler, "Sovyet komandosu Boğaz'da", "Ruslara İstanbul'da muhteşem ağırlama" gibi başlıklarla duyurmuştu. Moskova'da Lenin Kütüphanesi'nde arşivlerde araştırma yapan Goryanov, Avrupa basınının Sovyet takımının Türkiye'de sıcak karşılanmasından FIFA'nın rahatsız olduğunu belirtiyor. Yazarın aktardığı bilgilere göre bu gelişmelerin üzerine Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yusuf Ziya Öniş, FIFA'nın Zürih'teki merkezine çağrıldı ve Sovyet takımını sıcak bir şekilde karşılamaları ve ağırlamalarından dolayı sert dille uyarıldı.

Moskova'da 16 Kasım 1924 yılında oynanan karşılaşmanın arşiv görüntülerinde vatandaşların maça yoğun ilgi gösterdiği gözleniyor. Tahta tribünler tıklım tıklım dolarken yer bulamayanlar etraftaki ağaçlara tırmanıyor. Ay-yıldızlı beyaz formalı Türk futbolcuların karla kaplı zemin ve soğuk hava nedeniyle üşüdükleri görülüyor.

(TürkRus.Com)