FFP ve Galatasaray

FFP ve Galatasaray

15 Ekim 2018 Pazartesi  |   Mentor

Genelin aksine Galatasaray için UEFA'dan men cezası çıkacağını sanmıyorum çünkü CAS Milan'ın men cezasını orantısız ve ağır bulduğu için bozdu. Milan için 1 yılı çok bulan CAS'ın Şampiyonlar Ligi oynamaya başlamış Galatasaray için men kararını onaylamayacağını düşünüyorum.

Tek sıkıntı Galatasaray'ın durumu, Milan'dan farklı çünkü anlaşmaya uymadıktan sonra Galatasaray ikinci kere FFP disiplin kurulu önüne gidiyor, oysa Milan hiç anlaşma yapmadı. Bu bir farklılık yaratabilir, Galatasaray'ın anlaşma dönemindeki zararı 147 milyon euro (bunu medyadan veya basın açıklamalarından alıyorum KAP açıklamalarından teyit etme imkanı yok çünkü FFP başabaş hesaplamasında her gider gider, her gelir gelir kabul edilmiyor) büyük bir rakam gibi görünüyor ama Milan'ın 2017-2018 sezonunu 126 milyon euro önceki sezonu da 78 milyon euro zararla kapattığı düşünülünce ve CAS bu rakamlar için 1 yıl meni orantısız bulduğuna göre Galatasaray'ın men alması oldukça zor görünüyor. 

Galatasaray büyük olasılık UEFA'dan men cezası almaz ama para cezası artabilir ancak bunu yeni inceleme sadece FFP (Financial Fair Play- Finansal Fair Play) ile sınırlı ise söyleyebiliyoruz çünkü evrak bütünlüğü veya verilen bilgiler konusunda bir tartışma varsa olay tamamen farklı bir boyut kazanıyor ama şu an böyle bir duruma ilişkin bilgi yok.

Ancak toplumda oluşan Galatasaray UEFA'dan ceza alacak argümanının bir numaralı sorumlusu kulüp yönetimi, GS Başkanı durduk yerde "Önümüzdeki 3 yıl men alırsak Türk futbolu büyük zarar görür" açıklaması yapınca elbette herkes "nereden çıktı bu 3 yıl" diye düşündü ve sorgulamayan bir toplum olduğumuz için 3 yıl men olarak okundu ve toplumda böyle bir algı oluştu.

Sonrasında "CAS'a başvuracağız" açıklaması ve başvuru da ceza konusundaki endişeleri artırdı. Galatasaray yönetimi bunu da iyi anlatamadı çünkü UEFA kurulunun iade kararına karşı CAS'a başvurmak sonuç ne olursa olsun sürecin kontrolünün elde tutulmasını sağlayacak ve zaman kazandıracak bir hamle ve akıllıca bence.

UEFA Başkanı Ceferin geleneksel futbol yapısını seven ve futbolun aşırı endüstrileşmesinden rahatsız olan biri bu nedenle anonim sahipliğe sahip liglere karşı sempatisi var ki Türkiye de bunlardan biri. Zaten Milan ceza alırken Galatasaray'a gösterilen sempatinin kaynağı da bu. Ayrıca 7 Şubat 2019'da UEFA başkanlık seçimi var ve TFF Ceferin'i destekleyeceğini söyledi ve seçimlerde sonucu küçük federasyonlar belirliyor seçimden hemen önce UEFA'nın Galatasaray'a ceza vermesi hem küçük federasyonların desteği hem de TFF oyu açısından çok mümkün görünmüyor.

Ancak İtalyanlar, özellikle Milan ve İnter bu UEFA işleri konusunda çok uzman, İsviçre İtalya sınırında, İsviçre vatandaşı olan ancak kendini İtalyan olarak tanımlayan insanlar yaşıyor. Mümkündür ki UEFA'da çalışan çok İtalyan asıllı var ve UEFA'da yapılan her gayri resmi girişim Milan'a sızıyor ve yanlış sonuç doğuruyor o yüzden Galatasaray'ın CAS gibi resmi yolları kullanması da akıllıca görünüyor.

Sonuç;  eğer FFP dışında bir neden yoksa Galatasaray'ın UEFA'dan men cezası alacağını sanmıyorum, belki para cezası artabilir o kadar.
 
Not; Burada yer alan bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Sadece yazarın kendi kişisel görüşlerini ifade eder.