FFP cezası verilemez

FFP cezası verilemez

18 Aralık 2018 Salı  |   Mentor

Kısa bir bilgilendirme yazısı yazayım... Fenerbahçe UEFA'dan "men" cezası almaz, Galatasaray da almaz, Beşiktaş da almaz, Trabzonspor da almaz çünkü CAS Milan'a verilen FFP (mali dürüstlük kuralları) men cezasını bozdu ve gerekçesi ise "not proportionate" idi yani ceza orantısızdı

Daha net anlatmak gerekirse işlenen suç ile verilen ceza arasında orantı yok. Ne demek bu? Bir kulübe FFP'ye uymadı diye "men" cezası veremezsin, verirsen bozarım.

Bütün UEFA kararları CAS denetimine tabi olduğuna göre FFP'ye uymadı diye "men" cezası vermek artık mümkün değil, nitekim UEFA bu karara uydu ve Milan'a iki sezon daha zaman verdi yine uymazsa 1 sezon avrupadan men edilecek.

Futbolseverler "...Ama Galatasaray aldı, nasıl olur" diyeceklerdir doğru ama o zaman böyle bir CAS içtihadı yoktu ve o zamanın Galatasaray yönetimi büyük bir hata yaparak henüz ortada bir FFP içtihadı yokken anlaşma için 4 yıl opsiyonu varken 2 yılı tercih etti.

Milan'ın durumu Fenerbahçe ile aynı UEFA ile anlaşma yaptı, uyamadı, UEFA men verdi CAS bozdu. Yani bundan sonra FFP ve yapılan anlaşmanın ihlali nedeniyle men verilemez.

Ancak FFP nedeniyle mali durumu olduğundan iyi göstermek için UEFA'ya yanıltıcı bilgi ve belge vermek tamamen başka bir konu, UEFA bu durumlarda 3-5 yıl arası ceza veriyor ve CAS da buna ilişkin kararları onaylıyor.

CAS'ın Milan kararını okumak için tıklayın