Fenerbahçe'ye verilen kredi

Fenerbahçe'ye verilen kredi

6 Ekim 2017 Cuma  |   Mentor

Görünen o ki Fenerbahçe yönetimi hükümetle arasını düzeltmiş....

Fenerbahçe Futbol A.Ş.'nin dernekten olan alacağını Borsa İstanbul uyarısına rağmen ödemiyorlar, ödemedikleri gibi Borsa İstanbul yaptığınız doğru değil, yasal değil, SPK kararlarına aykırı demesine rağmen Futbol A.Ş.'den kulübe para aktarmaya devam ediyorlar. Ama kimse bir şey demiyor, 3 Temmuz'da kulüp basan, ligden çekilemezler diyen SPK Başkanı Vedat Akgiray'dan sonra bayağı olumlu bir gelişme.

Bitmedi, Fenerbahçe bir devlet bankasından oldukça iyi faizli bir kredi aldı, teminat yapısı oldukça tartışmalı olmasına rağmen faizi ve vade yapısı oldukça iyi. Teminat yapısı da bankadan çok Fenerbahçe yönetiminin yetersizliğinden veya art niyetinden kaynaklanıyor olmalı, daha sonra açıklayacağım ama kulübün önündeki büfe büyüklüğündeki arsadan kira isteyen devletten 60 milyon dolar kredi veren devlete evrilmek oldukça büyük bir desteğe işaret ediyor.

Borsa Yönetim Kurulu 26 Eylül 2013'te Fenerbahçe yönetimini;

"Borsa Yönetim Kurulunun 26/09/2013 tarihli toplantısında, payları Borsamız Ulusal Pazarı'nda işlem gören Fenerbahçe Futbol A.Ş. (Şirket) nin, ilişkili taraflardan olan alacaklarının Kurul ilke kararına aykırılık taşıdığı ve belirlenen sürede tasfiye edilemediği, ancak Kulüpten olan alacağın tasfiyesi için Kurula sunmuş olduğu bir planın bulunduğu dikkate alınarak, söz konusu alacakların 30/11/2013 tarihli finansal tablolara yansıyacak şekilde tahsil edilip edilmediğinin takip edilmesine ve konunun KAP'ta ilan edilmesine karar verilmiştir"şeklinde uyardı.

Uyarı tarihinde eleştiri konusu olan kulüpten alacak 189.033.728.-TL. imiş ama Fenerbahçe yönetimi uyarıdan sonra da bu konuda bir şey yapmadığı gibi aynı işlemi sürdürmeye devam etti. Bu tutar bugün 347.481.670.-TL.ye ulaştı, çok ciddi bir hukuki aykırılık ama ne Borsa İstanbul ne de SPK bu konuda Fenerbahçe yönetimini sıkıştırıyor.

Gelelim krediye...

6 yıl vadeli 6.75 sabit faizli bir kredi FED'in faiz oranlarını artıracağı beklentisinin olduğu dönemde oldukça ucuz bir kredi, kredi döneminde liborun ortalama 3.5 olacağını düşünürseniz kredi libor+3.25 gibi bir orana gelir ki bu aşağı yukarı ratingi en iyi olan firmaların borçlanma maliyetine yakındır. Vade de borçlanma zorluğu çeken Fenerbahçe gibi bir şirket için oldukça iyi.

Ancak teminat yapısında problem var, alacak temliği gibi parasal bir teminat varken ipotek de verilmiş, neredeyse kredinin üç katı teminat var, ya ipotek ya da temlik fazladan verilmiş ancak faiz konusunda bu kadar anlayışlı bir bankanın teminat konusunda bu kadar gaddar olması beklenemez, muhtemelen Fenerbahçe yönetiminin finansal yetersizliği ya da art niyeti söz konusu.

Bir kredide bankaya önerdiğiniz her teminatı banka tartışmasız kabul eder, yani ben yeteri kadar teminat aldım buna gerek yok demez, yani sen önerdiysen almıştır, bunun kaynağı da ya kredi ve teminat konusunda yeterli bilgiye sahip olmaman ya da Fenerbahçe'yi kımıldayamaz hale getirip kimse talip olmasın diye düşünmendir. Hangisi olduğu sorusunun cevabını ben veremem, kongrenin yönetime sorması gerekir ama kongrenin finansal konulara havuz fiyatları dışında ilgisi yok!

Kredinin kullanım amacı KAP açıklamalarında yer almıyor, oysa yazılmalıydı çünkü yatırımcı için oldukça önemli bir bilgi. Eğer kredi eski borçların yenilenmesi için kullanılacaksa başka, yeni kredi ise başka sonuç doğurur ve yatırım karalarını etkiler ama Fenerbahçe yönetimi SPK, Borsa İstanbul falan takmıyor sırtını sağlam yere yaslamış...

Eğer eski kredilerin yenilenmesi için kullanıldıysa iyi, yeni kredi ise kötü, eğer şirketten derneğe aktarılıp üniversite için falan tüketilecekse Fenerbahçe için geri dönülemez bir felaket.

Gördüğünüz gibi Fenerbahçe yönetiminin devletle arası iyi ama Fenerbahçe'nin devletle ciddi problemleri var, yıllardır haksızlığa uğruyor, Federasyon'un sahte raporlar düzenlediği ve rakiplerin teknik direktörlerini korumak için sahtekarlık yaptığı iddiaları var, her hafta sahada hakemler haklarını çiğniyor. Kısacası Fenerbahçe için devletle arası iyi demek zor ama Fenerbahçe yönetiminin iyi.

Açıkca yazmakta sakınca yok; yönetim Fenerbahçe'nin hakları karşılığı bir anlaşma yapmış gibi görünüyor, umarım ben yanılıyorumdur ama görüntü öyle.

Yoksa Beşiktaş'tan alacaklı bir TFF Başkanına, Rıdvan Dilmen'in sahtekarlık iddialarına ve yıllardır Fenerbahçe'nin çalınan haklarına susmalarının anlaşılır tarafı yok.