Fenerbahçe'nin 'yakıcı' borçları

Fenerbahçe'nin 'yakıcı' borçları

11 Nisan 2018 Çarşamba  |   Mentor

Kulüplerin 9 aylık bilançoları açıklandı: Fenerbahçe'nin durumu içler acısı diyebilmek isterdim ama diyemiyorum... çünkü yayınlanan mali tablolar gösteriyor ki durum çok daha kötü.

Esas faaliyetinden zarar ediyor Fenerbahçe. Basit bir dille anlatayım: Siz bir ücretlisiniz, 9 ay boyunca çalışıyorsunuz ama maaş ödeme günü geldiğinde patrondan maaş almaya gidiyorsunuz, patron size diyor ki; yok kardeşim sen üste para vereceksin! Böyle şey olur mu demeyin gerçek bu, Fenerbahçe 9 ay boyunca çalışmış didinmiş sonuç; 142.424.223.-TL. faaliyet zararı.

Fenerbahçe'nin öz kaynakları negatif, yani Fenerbahçe Futbol A.Ş.'nin  bütün varlıklarını satıp borçlarını ödemek istiyorsunuz ve bunu yaptığınızda geriye 655.077.633.TL. borç kalıyor.

Bir kuruş kazancı ve varlığı olmayan Fenerbahçe Futbola A.Ş.'nin 1.2 milyar TL. borcu var, yani bırakın borç ödemeyi, faizini ödeyemiyor, yaşamak için her yıl daha fazla borçlanmak zorunda. Böyle bir sistemin yaşayamayacağı kesin, bir yerden sonra borçlanamayacaksınız veya kreditörleriniz dur diyecek, bu olduğunda elektrik faturanızı bile ödemeniz mümkün olmaz.

Fenerbahçe'nin UEFA Mali Kriterler Kapsamında (UEFA FFP) UEFA ile anlaşması var ve bu sene çok kritik. Görünen o ki 10 milyon euro kısıtlamasını tutturmamız çok zor. Her şeye rağmen tutturabilirdik ama Vardar'a elendik. Fenerbahçe UEFA Avrupa Ligi'nde vasat bir performansla 15 milyon euro ödül alıyor, bugünkü kurlarla 75 milyon TL. stat hasılatı ve bu maçların yarattığı gelirlerle ortalama 100 milyon TL. 

Fenerbahçe'nin 9 aylık zararı 102 milyon TL. Yani Fenerbahçe Vardar gibi üçüncü sınıf bir takıma elenmese bugün UEFA ile başı dertte olmazdı.

Vardar maçı Fenerbahçe için mali olarak  ölüm kalım maçıydı ama ne takımın hocası bunu anlamıştı ne de yönetim bunu anlatmayı başarabilmişti.

Ya da anlamışlardı da kapasiteleri Vardar'ı bile elemeye yeterli değildi, hangisi daha kötü bilemiyorum.

Beşiktaş'ın Şampiyonlar ligi gelirleri 155.295.241.-TL olmuş, Şampiyonlar Ligi bir ortamda oyuncularının reklamını yaptığı için de 150.064.890.-TL. oyuncu satış geliri elde etmiş. Şampiyon olunca ne olacak sorusunun cevabı olabilir diye düşünüyorum.

Sonuç olarak; mali tabloya bakıldığında ortada Fenerbahçe falan kalmamış sadece borç, üstelik bu borcun nasıl ödeneceği belli değil.

Fenerbahçe'nin bu dar boğazı atlatması için yaklaşık 150-200 milyon dolar sıcak paraya ihtiyacı var. Bu para girişi olmazsa UEFA'dan ceza, alacaklıların kulüp kapısına üşüşmesi büyük olasılık.

Fenerbahçe'de seçim var ve her iki adayın da seçimin ertesi günü bu parayı kasaya nasıl koyacaklarını anlatmalarını bekliyorum. Eğer seçimden bir gün sonra veya çok kısa süre içinde  bu para kasaya girmeyecekse zaten seçime gerek de yok çünkü geriye bir şey kalmayacak.

Not-1: Fenerbahçe büyük bir camia ve şu anda çok kötü günler geçiriyor, taraftarı ile arasında sorunlar var ama her şeye rağmen standart gelirlerde rakipleri bu en kötü Fenerbahçe'yi bile geçemiyorlar. Taraftarı ile bütünleşmiş bir Fenerbahçe mali olarak yenilmezdir.  Rakipleri bugün Fenerbahçe'yi geçemediyse bir daha asla geçemezler ki, geçemiyorlar.

Not-2: Burada yayınlanan bilgiler ve yorumlar yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Bir Fenerbahçe taraftarı olan yazarın kendi kişisel değerlendirmelerini içerir.