Fenerbahçe'nin savrulan serveti

Fenerbahçe'nin savrulan serveti

18 Temmuz 2018 Çarşamba  |   Mentor

Fenerbahçe Futbol A.Ş. bedelli sermaye artırımına ilişkin SPK onayına sunulan izahname yatırımcıların ve üçüncü kişilerin bilgisine sunuldu.
 
Aslında tamamen başka bir amaç için hazırlanmış bilgilerden anlıyorsunuz ki, Fenerbahçe çok ağır istismara uğramış, parası pul olmuş, bakkal dükkanı gibi yönetilmiş, Fenerbahçe hizmet etmek için söz verip seçilen insanlar bırakın korumayı, kulübe zarar vermişler. 

Aşağıda yazacaklarım konuyla ilgisi olmayan bir izahnameden; eğer kapsamlı bir denetim yapılsa ki yapılıyordur, ihmalin Fenerbahçe'nin servetinin savrulup gitmesinin boyutlarından endişe ediyorum.

Yazacaklarım izahnamede belirtilen sınırlı bilgilerden çıkarılan sonuçlar ama zorlama değil, eğer kulüp detay açıklarsa buradan yayınlarız.

2015 yılına ait dört dosyaya göre, Ark Metal A.Ş., Nihan İnşaat ve Han İnşaat, Fenerbahçe'nin 979.609.-TL. Fenerbahçe'nin parasını iç etmiş! Ama asıl ilginç olan bu değil, bu şahısların ve şirketlerin hiçbir mal varlığına rastlanmamış olması. Dosyalardan birinin açıklamasında da 2014-2015 sezonu loca bedelleri yazıyor.

Şimdi sorular;

1- Hiçbir mal varlığı olmayan, ticari olarak kuşkuya yer bırakmayacak bir itibara sahip olmayan bu şirketlere Fenerbahçe'nin parası veya varlıkları ne karşılığında teminat almadan verildi?

2- Kapanın elinde kalan localar bu şirketlere neden nakit karşılığı satılmadı da vade yapıldı? Locaların karaborsası bile oluşacak kadar yok sattığı bir dönemde bunlara neden özel işlem yapıldı.

3- Kim bu insanlar? Bu insanlara karşılığı alınmadan neden Fenerbahçe varlıkları emanet edildi? Neden bu insanlara özel muamele yapıldı? En önemlisi Fenerbahçe'nin zararına neden olan profesyonel kim ve yaptığından dolayı hesap soruldu mu? Hayırsa neden?

Bir başka alacak kaynağı da, yani Fenerbahçe'den hizmet satın alan ancak bu hizmetin olanaklarını kullanıp para kazanan ama iş Fenerbahçe'nin parasını ödemeye gelince ortadan kaybolan şirketler.  

Piyasadaki küçük şirketler bile teminat mektubu alırken Fenerbahçe'nin parası nasıl böyle sokağa atılmış anlamak imkansız...

Havadar Reklam, Boğaziçi İletişim, Partner Medya, MSH reklam, WLB Work Fenerbahçe'nin 2.6 milyon TL'sini ödememiş. Adresleri bile belli değil. 

O halde;

1- Fenerbahçe'nin finans ve satış departmanı neden gerekli tedbirleri almamış ve Fenerbahçe'nin parası buhar olmuş? Sorumlular kim ve verdikleri zararın hesabı soruldu mu?

2- Bu insanlar kim ve neden özel muamele gördüler?

3- Bir yönetimin yaptığı reklam sözleşmelerinin 5 adedinin parasal kayıpla sonuçlanması art niyet olmasa bile ihmal emanete hıyanet değil midir?

Amacı denetleme olmayan, sadece mahkemelik olmuş bir kaç işlemden anlıyoruz ki, Fenerbahçe'nin servetine ve varlığına karşı ağır ihmal içeren davranışlar var.

Sonuç olarak, art niyet değilse de Fenerbahçe'nin servetine karşı çok ağır ihmaller olduğu anlaşılıyor. Bütün işlemler tek tek incelenmeli ve sorumlulardan neden oldukları zararlar faizi ile tahsil edilmeli.

O paralarda tüyü bitmemiş yetimin hakkı var. Bir kuruş bile olsa zarar veren bedelini ödemeli.