Fenerbahçeli 'zenci Türkler'

Fenerbahçeli 'zenci Türkler'

17 Şubat 2018 Cumartesi  |   Mentor

Yazılarımı takip edenler bilir, ben Anadolu'nun bir köşesinde büyüdüm; küçük bir kasaba idi, hatta köy denilebilir, yani annem okuma yazma bilmez babam ise adını yazarken en az iki harfi atlar.

Kısacası ben "zenci Türkler"denim, o yüzden de elitizmin  her türünün zulmüne uğramış biri olarak "elitizmden ve elitist"  tavır ve uygulamalardan hiç hoşlanmam.

O yüzden Fenerbahçe'yi seçtim çünkü o unutulmuş küçük kasabada bana ulaşan tek takım oydu. Şimdiki Fenerbahçeliler hatırlamıyor olabilir ama benim küçüklüğümde Fenerbahçe dışında takımın taraftarı olmak çok istisnai bir durumdu.

Yani kısacası Fenerbahçe halkın takımıdır ve ben de halktan biri olarak bana ulaşıp yaşamı benimle paylaştığı için Fenerbahçeli oldum. Bu yüzden kongre sistemine  hep karşı oldum ve üye olmadım. O on bin lirayı verecek ekonomik gücüm var ama vermeyeceğim çünkü ben Fenerbahçe'yi paylaşmayı seviyorum, ötekileştirmek istemem.

Aslında bu durum sıradan, kongre üyesi olmayan Fenerbahçe taraftarı için çok aşağılayıcı bir uygulama çünkü parayı sen ver, statta takımı sen destekle, sponsorlar sen varsın diye para yağdırsın, Fenerium'a sen git ama bazı insanlar 10.000.TL. verdiler diye -o da verdilerse- ömür boyu seni yönetsinler. Açıkça Fenerbahçe taraftarına aptalsın demek bu.

Bugüne kadar Fenerbahçe taraftarının bu çarpık ve faşist yapıya karşı çıkmamış olmasını anlamak gerçekten zor, sanırım ülkemizde yaygın olan bireysel öz güven düşüklüğü, öz saygı yetersizliği ve demokrasi kültürünün yerleşmemiş olmasının etkisi var.

Neyse, yasal olsa bile adil ve hukuki olmayan bir sistem var, uygulanıyor  ve Fenerbahçe'de seçim var; bir avuç kongre üyesi 25 milyon insanın kaderi hakkında hüküm verecek. Yalnız hukuk sistemi sadece yazılı kurallardan oluşmaz örf ve gelenek gibi yazılı olmayan kurallar da hukukun kaynaklarındadır yani kongre üyeleri sadece kendileriymiş gibi oy kullanamazlar, kullanırlarsa bu 25 milyon Fenerbahçeliyi yok saymak olur.

Bu seçimde 25 milyon Fenerbahçeli'nin ne düşündüğüne değer vermeden kullanılan her oy Fenerbahçe'nin elitist bir grubun oyuncağı olduğunu ve oy verenlerin 25 milyon taraftarın değeri olmadığını düşündüğünü gösterir. Bu da çok açık mesaj olur, anlamı da şudur: Fenerbahçe halkın takımı değil 10.000.TL.'si olan bir avuç seçkinin oynadığı bir oyuncaktır.

Benim böyle bir Fenerbahçe ile ilgim olmaz, olamaz.   

Fenerbahçe bana sırtını dönerse;

Fenerium'a gitmem.

Maça gitmem.

Naklen yayına abone olmam, televizyonlarda spor programı izlemem.

Sponsorların ürünlerinden almam.

Bu elitist taraftarı dışlayan faşist sisteme 1 lira katkım olacak her türlü eylemden kaçınırım.

Şimdi kongre üyelerinin düşünmesi gereken benden kaç tane olduğudur.

Eğer benden milyonlarca varsa ve kararları onların kararları ile uyuşmazsa başkan seçtikleri şey Fenerbahçe olmaz, Fenerbahçe ölür biz de onu kalbimize gömer sessizliğin içinde kayboluruz.

Fenerbahçe Başkanı atanamaz, 25 milyon Fenerbahçe taraftarı yok sayılarak yapılacak bir seçim Fenerbahçe'ye başkan seçemez, seçerse başkan seçtikleri şey artık Fenerbahçe olmaz.