Fenerbahçe'deki değişim

Fenerbahçe'deki değişim

11 Temmuz 2018 Çarşamba  |   Mentor

Fenerbahçe çok kısa sürede büyük değişiklikler oldu, kısaca benim gözümden olanları anlatmak isterim...

Ben yeteneğe inanmam, çalışmaya inanırım. Bazıları günde 3 saat çalışır, bazıları 8 saat ama sonuçta çalışkanlık her zaman yeteneğe üstündür.

Malcolm Gladwell bir konuda başarılı olmak isteyenin en az 10 bin saat çalışması gerektiğini söylüyor.

İkincisi, paraya inanmam bir insanı para vaadederek başarılı yapamazsınız. Sevgi, paylaşma, değer görme, takdir, güven, amaç başarı için gereklidir. Çok çeşitli kurumlarda çalıştım ve bu kurumların hepsi uzman kuruluşlara oldukça pahalı araştırmalar yaptırıyordu ve hepsinde ücret kalma veya ayrılma tercihinin sonunda yer alıyordu.

Geçmiş dönemde Fenerbahçe'de çalışma ve sevginin yerinde "adam kayırma" ve "para" vardı, parayı verir, alırım takır takır oynar ve önemli olan benim, en önemli olan ben olduğuma göre benim sevdiğim iyi futbolcudur anlayışı hakimdi.

Ama öyle değildi içi boş, takım uyumu ve amaç bütünlüğü düşünülmeden yapılan transferler, camianın çocuğu, evladım gibi hamasetlerle sokağa atılan milyon eurolar başarı getirmediği gibi Fenerbahçe'yi borç batağına düşüren bir enkaza neden oldu. 

Ama artık her şey değişti; Fenerbahçe ben, para ve adam kayırmayı kovdu yerine 4 büyük transfer yaptı, biz diyen bir başkan, sevgi, çalışkanlık ve liyakat.

Rambo'dan kombine alan taraftara ikram edilen çaya en kritik dönemde Fenerbahçe'yi sponsorsuz bırakan Doğuş'a gösterilen nezakete her yerde yeni transferler var. Fenerbahçe bu transferlerle genç takımı ile ligi oynasa bile şampiyon olur, içlerinden biri sivrilse fark atar.

Geçmişin karanlığında sevgisizliğinde, yetersizliğinde ve kayırmacılığında bile en kötü 2. olmuş takım bu büyük transferler sonrası durdurulamaz. 

Siz bakmayın QTM mensuplarına defalarca uyardım, okumayın, izlemeyin çünkü içlerinden bir tanesinin bile Ali Koç'un yapmaya çalıştığı şeyi anlayacak bilgi birikimi, eğitimi, vizyonu hatta yürekleri bile yok.

Elbette, sosyal medya fenolarını takip edip onların ego tatminine alet olarak kendinize 3 film birden furyasının araya atılmış parçası gibi davranmayacak kadar akıllı olduğunuzu varsayıyorum.

Transfer beklemeyin çünkü Fenerbahçe en büyük transferlerini çoktan yaptı.

Not; Volkan Demirel'e güvenmem, ayrıca eski dönemin "adam kayırmacı" politikasının sembolü olmuş bir futbolcu ama Ali Koç'a ve ekibine güveniyorum. Volkan kaldıysa mevcut şartlarla alınabilecek en iyi kaleci olduğu için kalmıştır...