Fenerbahçe'de 'istikrar'

Fenerbahçe'de 'istikrar'

24 Eylül 2018 Pazartesi  |   Mentor

Türk Dil Kurumu istikrarı "aynı kararda, biçimde sürme, kararlılık, stabilizasyon" olarak tanımlıyor, yani tek başına istikrar bir erdem değil; tanımdan da açıkca anlaşılacağı gibi kötüde ve yanlışta ısrar da bir istikrardır. 

Fenerbahçe'de yıllardır özlemini duyduğumuz istikrar iyilerin en küçük hatalarında afaroz edilmesidir. Yoksa hiçbir şey olmayacağı açıkca belli bir isimde ısrarın adı istikrar değil, kararsızlık ve liderlik konusuda tereddüt göstermedir. Kötüde istikrar kurumlara zarar verir.

Düşünün bir ordunuz var, başında da bir komutan girdiği her savaşta mağlup oluyor, hala o adamı komutan tutmak istikrar mıdır? Veya girdiği her ameliyatta hastasını öldüren bir doktoru hastası yaşayıncaya kadar ameliyata sokmak istikrar mıdır? Kavramları anlamadan onlara sıkı sıkı sarılmanın adı istikrar değil, düşünsel yobazlıktır ve en tehlikeli yobazlık türüdür çünkü gelişmenin önüne mantıklı gibi görünen aptalca engeller çıkarırlar.

6. haftada 14 puanla 3. sırada 18 gol atmış olan Löw'e destek olmak istikrardır ama 6. haftada 7 puanla 13. sırada olan sadece 6 gol atabilmiş Cocu'ya destek olmak hatada ısrar etmektir.

Fenerbahçe 9 maç oynamış ve takım her maç geriye gidiyor, en ufak bir gelişim yok. 9 maçtır takımın başında olan Cocu hala Fenerbahçe'ye ve ülke futboluna en ufak bir tanışıklık emaresi göstermiyor.

Örneğin Beşiktaş maçı...

Maçtan önce bir anket yapılsa ve taraftara sorulsa taraftarın % 90'nı HAK, Atıf ve Topal oynamasın derdi. Taraftar % 66, Cocu % 33 böyle istikrar olmaz, eğer sen güveni hak etmek isteyen bir hoca isen ve bu üçünü de sahaya çıkarıyorsan üçü de takır takır top oynamalı, o zaman yenilirsen bile insanlar seni savunur.

En kritik maçta ilk 11'e koyduğun Atıf ceza sahasında topun üstüne düşüyor, 3 metreden topu kaleciye atıyor ve en kritik yerlerde pas hatası yapıyorsa neyin istikrarı?  Topal 3 metreye pas atamıyorsa hangi istikrar, kurtarıcı diye oyuna aldığın Valbuena her topu eziyorsa neyin istikrarı, Barış'ı oynatamıyorsan neyin değişimi?

Cocu olmuyor değişmeli, hem de hemen.

Biz Aziz Yıldırım tarikatından henüz kurtulamamışken başımıza "konuşmayın, susun"cu  Ali Koç tarikatı çıktı ama gerçek şu; futbol konusunda bir çok şeyi yanlış yaptılar sezon başında Volkan'la sözleşme imzalamaları, Aykut Kocaman'ın yardımcıları ile devam etmeleri, Beşiktaş maçından önce Cocu'yu göndermemeleri yanlıştı.

Sponsorluklar konusunda hala en ufak gelişme olmaması büyük sorun, oysa seçim öncesinde çok farklı şeyler konuşuluyordu Aziz Yıldırım ve Aykut Kocaman enkazını en çok anlatan insan benim ama her şeyi de buna bağlamak fazla kolaycılık oluyor.

Bir de taraftarı küçümseyen ve kendilerini her konuda yetkin gören "Beyaz Fenerbahçeliler" var, "konuşmasınlar, söylemesinler, duymasınlar"cı tayfa bunlar, taraftara her fırsatta çamur atıyorlar ama maç sonunda HAK'ı yere göğe sığdıramayan taraftardı, demek ki; taraftar iyiyi ve güzeli görüyor. Taraftarı aşağılamak yerine taraftarı başıbozuk bir yağmur seline dönüştüren yönetsel saçmalıkları zamanında konuşsaydınız bu halde olmazdık. 

Takım kalitesini beğenmeyen de maçın sonucunun etkisi ile davranan skor taraftarıdır, takım kalitesi gayet iyi takımın üç problemi var eskiler, kondüsyon ve bunu anlamayacak kadar kötü gözlemci olan Cocu. Dün akşam ilk yarı Beşiktaş'ı sürklase etti takım, iyi bir hocası olsa takım kondüsyonunu 90 dakikaya yayacak kadar onları iyi çalıştırmış olsa ve Atıf-Topal ikilisi sahada olmasa Beşiktaş tarihi bir skorla sahadan yenik ayrılırdı.

İstikrar öyle mi!!!! Sezonun 6. maçını oynuyorsun ve 60. dakikada oyuncuların tamamı dili dışarıda dolaşıyor, bu nasıl istikrar?

Fırat Aydınus ve ekibini de unutmamak lazım...

Atiba'nın ceza sahası içinde topu eliyle almasına ve sonrasında Ayew'i devirmesine ve  sarı kartlı Tolgay'ın Benzia'yı formasından çekip indirmesine devam, peşpeşe en az 4 tane faul yapan Vida'yı "görmem" dedi.

Cocu ne kadar hata yaptıysa Fırat Aydınus da o kadar kötü ve art niyetliydi ama medyada bunları okuyamazsınız, duyamazsınız çünkü sokak kahvelerinde bu yorumculardan çok var. 

Sonuç; istikrar, kötüde istikrara döndüyse istikrardan çok kararlılık ve bu kararlığı gösterecek liderlik gereklidir...