Fenerbahçe ve iletişim

Fenerbahçe ve iletişim

1 Kasım 2018 Perşembe  |   Mentor

Çoğunluğun her söylediği doğrudur diye bir genelleme yapılamaz, bu daha çok dikta rejimlerinde kabul gören bir önermedir. Demokratik toplumların en büyük özelliği çoğunluğun yönetme hakkını kazanmasının yanında azınlığın söz söyleme ve fikrini savunma hakkının hiçbir şekilde kısıtlanmamasını sağlayan yasal çerçeve oluşturulmasıdır.

Bu genel kuraldan yola çıkarak Fenerbahçe özeline geçmek istiyorum. Sözü uzatmadan söyleyeyim; ben Fenerbahçe için her açıdan - herkesin sandığı gibi sadece mali değil- kurtuluşun  Ali Koç  ve onun temsil ettiği kurumsal kültür olduğunu düşünüyorum. Açıkcası çok sıkı bir Ali Koç destekçisiyim, Ali Koç'u alternatifsiz yapan şey zengin olması değil, dünyada alınabilecek en iyi eğitimi alıp, en üst düzeyde olaylara bakış açısı sunulmuşken Fenerbahçe mağlup olduğunda başını duvara yaslayıp hıçkırıklarla ağlayacak kadar bizden biri olması. Normalde onun pozisyonunda biri halkın arasına inip kendini sosyal medya gündemi yapacak kadar tutkulu olmaz ama onun Fenerbahçe sevgisi o kadar büyük ki; televizyonunun başında bir Fenerbahçe maçı seyredip "Hay Allah yine olmadı" dedikten sonra yatında yapacağı Boğaz turu ile rahatlamak kadar küçük bir stresle Fenerbahçeli olabilecekken o tüm Fenerbahçe'yi ve ona asla ulaşması mümkün olmayan üzüntüleri yaşamının merkezine koydu. Bunun ne anlama geldiğini anlayamıyorsak Fenerbahçeli olmazdan önce biraz izan sahibi olmakta yarar var.

Bildiğiniz gibi iş adamlarının en büyük hedefi kar ve sermayedir, o yüzden toplumsal hedef olmaktan, herhangi bir konuda taraf olmaktan çekinirler; çok da doğrudur. Çünkü yeryüzündeki en büyük otorite devlettir ve hiçbir para devletin önüne geçemez. Devleti de siyasiler yönetir, onlar popülisttir, yani olası bir sosyal olayda hedef olmak iş adamı için sonucu yok olmaya kadar gidebilecek riskler yaratır. 

Ali Koç başkan olduktan sonra Fenerbahçe'den nefret eden ve çeşitli şekillerde Fenerbahçe'ye rakip olan Fetö lobisi o aday olacağını açıkladığı anda kara propagandaya başladı: Devlet başkanı olmak istiyor o yüzden Fenerbahçe'yi kullanıyor, Gezici Hatta bu Fetö lobisi İnce'nin mitinglerine otobüs tahsis ettiğini söyleyip hükümetle Koç'u karşı karşıya getirmek için yalanlar bile uydurdular. Hala her fırsatta Ali Koç'a ve Fenerbahçe'ye zarar vermek için aynı yalanları tekrarlıyorlar.

Uzun bir giriş oldu ama Koç'un Fenerbahçe başkanı olarak ne kadar büyük riskler aldığını ve dünyada çok az insanda olan rahatını bozarak kendini nasıl bir stres altına soktuğunu anlayın diye yazıyorum. Koç Fenerbahçe için bulunmaz Bursa kumaşıdır.

Bu durum onun çok değerli olduğu ve bizim bunun farkında olduğumuz gösterir ama onun da bilmesi gereken biz Fenerbahçe'yi ona kayıtsız şartsız devretmedik, Fenerbahçe'nin gerçek sahibi münferit taraftardır ve gerekirse geri almaktan kaçınmaz.

Bunu yazıyorum çünkü tüm iyi niyetine rağmen taraftarla arasında duvar örüldüğünden endişe ediyorum. Elbette Ali Koç yetkiyi aldı ve Fenerbahçe'yi yönetme hakkına sahip ama bu demek değil ki halkın, yani Fenerbahçe taraftarının taleplerini elinin tersiyle itecek, böyle bir yönetim anlayışı da yok.

Ben yeni teknik direktörün Ersun Yanal olmasını istiyorum, bunun nedeni konusunda da sözü fazla uzatmaya gerek yok: 1 yıl 1 şampiyonluk, başarı oranı % 100, gerisi dedikodu ve iftira ancak başkanın alacağı her karara saygılıyım ve yanında olacağım.

70 bin imza öyle sosyal medyadaki üç beş fenonun veya kendini Fenerbahçe üzerinde güç olarak kabul eden kanaat teknisyeni tipin ürünü değil, Fenerbahçe halkının dileğidir. 3 Temmuz'dan sonra en büyük demokratik taleptir. Elbette başkan bunu kabul etmeyebilir çünkü biz ona bu yetkiyi verdik ancak bu sadece "gelecek planlarımızda yok" denilerek geçiştirilecek bir şey değildir. Ali Koç'a da, vaadettiği Fenerbahçe'ye de yakışmaz.

Fenerbahçe üzerinde medya oyunları ile hükümranlık kurmaya alışmış, geçmişte Fenerbahçe taraftarının duygusallığını istismar ederek kulübün üzerinden menfaat sağlamayı alışkanlık haline getirmiş bir grup Ersun Yanal hakkında kara propagandaya başladı bile. Amaçları belli, onları besleyen biri gelsin ki Fenerbahçe soyunma odasından haberler onlara fısıldansın, onlar da reyting yapsın, para kazansın.

Yanal'ın özel yaşamını deşiyorlar, eşini, ailesini, çocuklarını bu pis düzene yem ediyorlar. Trabzon'da transferlerden komisyon aldığını, yakın arkadaşı Trabzon Başkanı Ali Koç'a söylediği için istemiyor diyorlar. Sosyal medyada para karşılığı kampanya yaptırdığı için Koç istemiyor yöneticilerden bilgi aldık yazıyorlar; sustuğunuz her dakika siz de bu yalanlara suç ortağı oluyorsunuz.

Yanal'la çalışır mısınız bilmem sizin kararınız ama çıkıp neden çalışmadığınızı açıklamanız Fenerbahçe'yi şampiyon yapmış hocanın ahlak yoksunu insanların iğrenç iftiralarından korumanız gerekir demiyorum, buna mecbursunuz çünkü siz bize böyle bir Fenerbahçe söz verdiniz.

Fenerbahçeli size Fenerbahçe değerleri eskiden olduğu gibi medya komploları ve yalanlarıyla karanlamasın diye destek oldu, bunu onlara borçlusunuz Başkanım.

Büyük saygı duyduğunuza emin olduğum Fenerbahçe taraftarına neden yanlış düşündüklerini - eğer öyleyse- anlatmanız oldukça büyük bir gelişme ve iletişim olacak ve Fenerbahçe'yi bir adım öteye götürecektir. Çünkü Fenerbahçe taraftarı belki ilk defa madalyonun öteki yüzünü sizden öğrenip sonraki kriz günlerinde olayların iki yanını düşünme konusunda adım atmış olacaktır.