Fenerbahçe tazminat alabilir mi?

Fenerbahçe tazminat alabilir mi?

28 Mayıs 2018 Pazartesi  |   Mentor

Daha önce yazmıştım ama aşırı unutkan bir toplum olduğumuzdan tekrar yazmak zorundayım...

Fenerbahçe yönetimi ya sınırlı hukuk bilgisine sahip ya da seçim öncesi bilinçli olarak manipülasyon yapıp Fenerbahçeli'nin 3 Temmuz hassasiyetini kullanıp seçim kazanmak istiyor. Yargıtay'daki mevcut dava onanırsa Fenerbahçe tazminat alamaz, hatta tazminat almasının önünde büyük bir risk oluşabilir. 

Yeniden yargılama kararı suç yok, tezgah kurulmuş, deliller sahte diye verilmedi telefon dinlemelerinin delil olarak kabul edilmeyeceğine dair dava sonrası çıkan yasa nedeniyle telefon dinlemelerinin delil olarak kabul edilmeyeceğine karar verdi ve dosyada başka delil olmadığından Fenerbahçe yöneticileri "delil yetersizliğinden" beraat etti. Yani mahkeme "şike yapılmamıştır, Fenerbahçe yöneticileri suçsuzdur" demedi. 

Oysa CAS kararı var, spor hukuku kanunsuz yolla elde edilmiş ve kanunsuz olsa bile "gerçek" olan delilleri dikkate alabiliyor, yani bu Yargıtay kararı Fenerbahçe davasında spor hukuku açısından hiçbir şeyi değiştirmez Delil yetersizliği nedeniyle beraat ettiğin için (bunun anlamı şu: Suçlu olduğun kanıtlanmadığı gibi suçsuz olduğun da kanıtlanmamış) devlete de dava açamazsın. Ayrıca Yargıtay'ın bu dosyayı onaylaması halen devam eden ve FETÖ/PDY ana iddianamesine giren ve ayrıca 2 tane davada incelenen Fenerbahçe'ye kumpas davalarına da zarar verir çünkü yargı sistemi bu kararı onayarak en üst düzeyde kumpas iddiasını reddetmiş olur ve mevcut davalar hukuken sakat hale gelir. 

Fenerbahçe'nin tazminat almasının yolu Yargıtay'daki davanın onaylanması değil, Fenerbahçe'ye kumpas davalarının sonuçlanıp Fenerbahçe lehine karar verilmesi ve delillerin sahte ve uydurulmuş olmasına karar verilmesidir. Bu durumda bile mahkemede ve UEFA'da "bu bir kumpastır savunma yapmıyoruz" demek yerine "üretilmiş delilleri" canhıraş şekilde çürütmeye çalışan Fenerbahçe yönetiminin yanlış stratejisi Fenerbahçe tazminatlarının önünde en büyük engel olabilir çünkü savunmak spor hukuku tarafından "ikrar" olarak değerlendirilebilir. 3 Temmuz'u en önemli kırmızı çizgisi gören bir Fenerbahçeli olarak ben 3 Temmuz'a bu kadar önem veren Fenerbahçe yönetiminden 2 soruya cevap vermesini istiyorum:

1 - UEFA neden Fenerbahçe'ye ceza verdiği halde yöneticilere ceza vermedi? 

2 - UEFA kararı yöneticilere masum oldukları halde şike gibi yüz kızartıcı bir suç yüklemesine rağmen neden tek bir hukuki girişimde bulunmadılar?

Fenerbahçe yönetiminin ilk ve en önemli görevi Fenerbahçe taraftarına gerçeği söylemektir. 

Konuyla ilgili eski bir yazı: http://www.medyagunlugu.com/Haber-2708-fb-tazminat-zengini-olabilir-ama.html