Fenerbahçe giderse her şey gider!

Fenerbahçe giderse her şey gider!

11 Haziran 2015 Perşembe  |   MG Özel

Sen gidersen her şey gider 
Sesin gider,sesim düşer 
Sen gidersen ey sevgili 
Ben biterim,şiir biter...

Ümit Yaşar Oğuzcan'ın "Sen gidersen" şiirinin son kıtası böyle bitiyor

Bu bir Fenerbahçe yazısı. En baştan söyleyelim. Ancak bir Türk sporu analizi içeriyor. Biliyorum okuyanlar 3 Temmuz söylemlerinden bıktı. Ancak 3 Temmuz'dan beri Fenerbahçe üzerindeki politik baskı, sponsorlarının engellenmesi,  vergi cezaları, başkanının boynundaki ilmik.

Bunları inkar edebilir miyiz?  Eden etsin. En azından yıllardır Fenerbahçe'nin içinde olan bir gazeteci olarak bunu çok net bir şekilde biliyorum.

Aslında bu yazının geçen yıl futbolda yaşananların bir değerlendirmesi olması gerekiyordu ancak ben farklı bir şeyler karalamak istedim... 

Size yıllardır linç edilmeye çalışılan bir kulübün olmadığı bir Türk sporunu tasvir etmeye karar verdim

"Sen gidersen her şey gider" diye başlıyor şiirin son kıtası. Gerçekten de Fenerbahçe giderse her şey biter mi?

Şimdi size anlatmaya çalışacağım..

Bilindiği gibi Fenerbahçe yılda 60 milyon TL amatör şubelere harcama yapıyor. Bu paranın ancak yarısını geri kazanabiliyor. Bu yatırımlar direkt olarak Türk sporuna katkı olarak yapılmış oluyor. Gelecek sene erkek voleybolda yukarıdaki şiirin hayata geçmiş halini göreceğiz.
 
Fenerbahçe Kulübü erkek voleybol şubesinde sadece genç oyuncular ile oynayacak. Takımın başında ise son derece cüzi bir para ile görev yapacak yabancı bir çalıştırıcı olacak.  Buna küçülme demeyelim. Para harcanmayacak diyelim

Etkisi daha şimdiden başladı.

Geçtiğimiz yıl 500 bin TL isteyen bazı oyuncular 100 bin TL'ye takım bulamıyor. Transfer piyasası neredeyse tarihin en sessiz dönemlerinden birini yaşıyor. Bir çok kulüp bütçeyi kısmış durumda. Milli takımın pasörü Aslan Ekşi hala bir kulüp bulmayı başaramadı. Daha bir çok oyuncu bu durumda. 

Bu daha öncü deprem

Asıl deprem ve artçı depremler de gelecek. Fenerbahçe'nin piyasadan çekildiği erkek voleybolunda Fenerbahçe sayesinde medyada bolca yer alan müessese kulüpleri daha az yer almaya başlayacaklar. Bu kadar az medyada yer alıyorsak neden bu kadar yatırım yapıyoruz diyecekler, yetmeyecek uzun vadede belki de liglerde olmamaya karar verecekler

Fenerbahçe giderse her şey gider

Devlet, müesseseler, federasyonlar, medya artık bunu anlamalı. Fenerbahçe olmazsa Türk sporu olmaz. O nedenle Fenerbahçe'yi yok etmeye çalışmaktan vazgeçmeliler. Fenerbahçe'nin sporcularını hedef göstermekten vazgeçmeliler, Fenerbahçe'yi hep kötü göstermekten, algılar ile yarattıkları kötü Fenerbahçe imajını artık ortadan kaldırmadılar.

Fenerbahçe futbolda iki yıldır kulüpler birliği toplantılarına katılmıyordu. Bu yazıdan saatler önce ilk kez katıldı. Ben de oradaydım. Göksel Gümüşdağ'a yaklaştım ve sordum. Bundan sonra ne olur dedim? Kulüpler Birliği çok daha güçlü olur hatta uçar dediFenerbahçe'nin olmadığı kulüpler birliğinin etkisi size göre ne kadardı? 
 
Fenerbahçe'yi kırmayın, üzmeyin, incitmeyin. Sahada yenmeye çalışın.  Saha dışında değil.

Son sözüm devlete

Bir devletin spor politikası olmalı. Eğer bir devlet spor politikası ile değil sadece bazı spor kulüplerin sırtından temsil edilmeyi tercih ediyorsa o zaman o kulüplere köstek değil destek olmalı. Fenerbahçe 90 milyon TL vergi ödeyip ödediği her kuruşu vergiden düşen kurumlarla yarışamaz. Bir bankanın 100 binlik oyuncuya 1 milyon TL vermesine karşılık veremez. Verdiği zaman borçlanır ve batar. Fenerbahçe olmadığı zaman ise o müessese kulüpleri o yatırımı yapmaz. Bunu devlet anlamalı ve amatör şubelerde kulüp takımlarına vergi ayrıcalıkları tanımalı. Yoksa Fenerbahçe gider, Galatasaray gider, Beşiktaş gider ve her şey gider

 

Ahmet Ercanlar

 

11.6.2015