Fenerbahçe Borsa'da manipülasyon yaptı mı?

Fenerbahçe Borsa'da manipülasyon yaptı mı?

9 Ekim 2015 Cuma  |   Mentor

Habertürk'teki bir haberde Fenerbahçe Kulübü'nün Borsa'da manipülasyon yaptığı iddia ediliyor.*

Sermaye Piyayası Kurulu'nun Fenerbahçe hisselerinde manipülasyon yapıldğına dair bir açıklaması yok.

Ancak her nasıl olduysa haberi yapan gazete veya internet sitesi bunu tespit etmiş açıkca suç işliyor çünkü yatırımcıların kararlarını etkiliyor, yönlendiriyor Fenerbahçe hisselerinde kanun dışı bir durum varmış algısı uyandırarak yatırımcıların kararlarını negatif yönde değiştirmesine ve hissenin doğal seyrini izlemesine engel oluyor.

Fenerbahçe Spor Kulübü ve Fenerbahçe hisse yatırımcılarını zarar uğratıyor.

Kanun çok açık.

Piyasa dolandırıcılığı

MADDE 107- (1) Sermaye piyasası araçlarının fiyatlarına, fiyat değişimlerine, arz ve taleplerine ilişkin olarak yanlış veya yanıltıcı izlenim uyandırmak amacıyla alım veya satım yapanlar, emir verenler, emir iptal edenler, emir değiştirenler veya hesap hareketleri gerçekleştirenler iki yıldan beş yıla kadar hapis ve beş bin günden on bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılırlar. Ancak, bu suçtan dolayı verilecek olan adli para cezasının miktarı, suçun işlenmesi ile elde edilen menfaatten az olamaz.

(2) Sermaye piyasası araçlarının fiyatlarını, değerlerini veya yatırımcıların kararlarını etkilemek amacıyla yalan, yanlış veya yanıltıcı bilgi veren, söylenti çıkaran, haber veren, yorum yapan veya rapor hazırlayan ya da bunları yayanlar iki yıldan beş yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılırlar.

(3) Birinci fıkrada tanımlanan suçu işleyen kişi pişmanlık göstererek, beş yüz bin Türk Lirasından az olmamak üzere, elde ettiği veya elde edilmesine sebep olduğu menfaatin iki katı miktarı kadar parayı, Hazineye;

a) Henüz soruşturma başlamadan önce ödediği takdirde, hakkında cezaya hükmolunmaz.
b) Soruşturma evresinde ödediği takdirde, verilecek ceza yarısı oranında indirilir.
c) Kovuşturma evresinde hüküm verilinceye kadar ödediği takdirde, verilecek ceza üçte biri oranında indirilir.

Fenerbahçe Spor Kulübü ve Fenerbahçe hissesi yatırımcıları bu habere dava açıp tazminat talep edebilir, ayrıca Sermaye Piyasası Kurulu da bu haberi yapanlar hakkında suç duyurusunda bulunabilir.

Masa başında haber yapmanın, bilgi sahibi olmadan gazateci olmanın bedeli ağır olabilir. 

Son bir not: Üstelik Fenerbahçe Spor Kulübü daha önce açıklamış olmasına ve kanunen zorunluluk olmamasına rağmen hisse satabileceğini ahlaki bir yaklaşımla açıklamıştır.
 

Konuyla ilgili haberi okumak için:

 

http://www.haberturk.com/ekonomi/ekonomi/haber/1137344-fener-hisse-satmadan-once-tazminat-dedikodusu-cikti