Fenerbahçe batar mı?

Fenerbahçe batar mı?

24 Ocak 2018 Çarşamba  |   Mentor

Fenerbahçe Mali tablolarında yazanları okuduğumuzda; 

1- Çok borçlu toplam finansal borcu o kadar çok ki (1.1 milyar TL) her şeyi satsan geriye sadece borç kalıyor.

2- Borcunu ödeme gücü yok çünkü faaliyetinden zarar ediyor, bunun temel nedeni sportif başarısızlık ama en önemli nedeni taraftarın küstürülmesi ve taraftar bazlı gelirlerde yaşanan önemli düşüş (örneğin her zaman ciroda ilk sırada olan Fenerium rakiplerin gerisine düşmüş ve 2016 yılında 67.985.552 TL olan stat hasılatı 2017 yılında  94.265.124 TL yani taraftarlar kavganın bedeli utandıran sponsorluğun 1 yıllık bedelinden fazla)

3- Zararın temel kaynağı krediler, 1.1 milyar TL'ye ulaşan  kredilerin temel kaynağı sürekli derneğe aktarılan paralar, sürekli bir şekilde derneğe aktarılan para olmasa (daha önce yazdığım gibi 1.5 milyar TL.'na ulaştı) eğer öyle olmasa Fenerbahçe futbolunun 400 milyon TL mevduatı olurdu.

4- Dernek açıkça futbolu sömürüyor çünkü borcun tamamı derneğe ait olmasına rağmen (Fenerium devri, atat kiralama vs.) finansal giderin yarısını bile ödememiş finansman gideri 168 milyon TL derneğin ödediği sadece 72.143.727 TL.

5- Fenerbahçe yönetiminin çok güçlü bir resmi desteği anlaşılıyor çünkü mevcut yasalara göre böyle bir alacak yasal değil ama istikrarlı bir şekilde derneğe para aktarılmaya devam ediyor.

Sonuç;

1- Fenerbahçe futbolu asla zarar etmez, asla borçlanma ihtiyacı olmaz şu andaki mali tablonun en büyük sorumlusu dernekte yapılan kontrolsüz harcamaların futbolun parası ile finanse edilmesidir.

2- Fenerbahçe futbolu asla zarar etmez çünkü arkasında kapı gibi taraftar desteği vardır o kadar güçlüdür ki sokağa atılan 150 milyon TL RVP parasını bile cebinden karşılayabilir. Şu anda geri çekilmiş olmasının nedeni onu değersizleştiren kendi stadında ötekileştiren yönetim anlayışıdır.

3- Beşiktaş ve Galatasaraylıları anlamak çok zor Fenerbahçe'nin de mali durumu kötü diye seviniyorlar ama onların mali durumunun kötü olması kroniktir çünkü ne yaparlarsa yapsınlar zarar ediyorlar ama Fenerbahçe taraftarı futbolun zarar etmesine izin vermiyor, taraftar döndüğünde gücü katlanır. Ya siz?

Fenerbahçe batmaz çünkü sorunu rakipleri gibi kronik yetersiz gelir kapasitesi değil kötü yönetim sonucu taraftarını küstürmüş olmasıdır bu anlayış değiştiğinde Fenerbahçe'nin mali durumu da hızla değişir.

Fenerbahçe'nin kimsenin parasına ihtiyacı yok sistemli doğru bir yönetime ihtiyacı var, Fenerbahçe futbolu son 5 yılda derneğe 1.5 milyar TL ödemiş bu parayı verebilecek yiğit veya zengin var mı , yok ama Fenerbahçe futbolu o parayı verebilecek kadar güçlü.

Değişim şart olmazsa Fenerbahçe rakipleri ile aynı seviyeye belki daha geriye düşecek.

Not; Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir veya bilgi verme amacı taşımamaktadır. Bir Fenerbahçe taraftarı olan yazarın subjektif görüşlerini ifade etmektedir