‘Fener ol’ma zamanı

‘Fener ol’ma zamanı

3 Nisan 2019 Çarşamba  |   Mentor

Daha önce yazmıştım ama bugün için tekrar etmek istiyorum: Ben Fenerbahçeli’yim ve Fenerbahçeli olmanın "taraftar" olmanın çok ötesinde bir anlam ifade ettiğini düşünüyorum. 

Fenerbahçe taraftarı bu denli büyük taraftar kitlesi olan ve bunu "sportif başarı" sayesinde elde etmemiş nadir spor kulüplerindendir. Sportif başarının önemini inkar etmiyorum ama bir Fenerbahçeli asla yaşamda elde edemediği başarıların yerini tutan bir "sakinleştirici" olsun diye Fenerbahçeli olmamıştır. 

Fenerbahçeli olmanın bir öyküsü, bir geçmişi, bir abisi, bir ablası, bir babası, bir annesi ve bir kaç kuşağı vardır. Kimse herkesten hızlı koşuyor diye Fenerbahçeli olmaz, genellikle  bir bağı vardır. Ailedendir Fenerbahçe, o yüzden sofraya bir tabak daha koymak için neden aramaz Fenerbahçeli. 

O yüzden hiç yenilmez, hiç yenilmediği için sevilmez, sevilmediği için yalnızdır, yalnız olduğu içinde tek yoldaşı olan 3 kuşak  önceden getirdiği Fenerbahçe'sini abisinden, annesinden, babasından, dedesinden, ablasından, anneannesinden, babaannesinden, amcasından, dayısından, halasından ödünç alan taraftarı ile bağı çok güçlüdür. 

3 Temmuz’da çok istemiştim böyle bir kampanya olmasını, gerek kalmadı bir şekilde Fenerium, tahvil, Fenerbahçe kart derken ayakta kaldı Fenerbahçe. 

Ama hiçbiri tam içinde sinmiyor insanın, belki maç bileti kombine tamam ama diğerlerinde hep aracı var. Paranın bir kısmı ticari faaliyetlere ve aracılara gidiyor, hepsi Fenerbahçe'ye kalmıyor diye üzülüyorsun. Öyle değil ama öyle bir duygu hissediyorsun. İşte "bağış" bunların hepsinden uzak. 

Üstelik kim yaptı, neden oldu diye düşünmeden Fenerbahçe'nin buna ihtiyacı var. Verilen paraların  büyük değil katılan sayısının çok olması önemli, Her Fenerbahçe taraftarı 1 TL verse 30 milyon TL, 2 TL verse 60 milyon TL eder. O yüzden bağış yapılacak miktar hiç önemli değil, mümkün olduğunca çok Fenerbahçeli’nin katılımı önemli. 

Ayrıca UEFA FFP'ye göre bağışlar gelir sayılıyor yani seneye daha iyi bir takım isteme hakkım olsun diyorsan bunu yapmalısın, yoksa ne çıkarsa bahtına:

a)A donation is an unconditional gift of consideration that must be recognised as other operating income when received 

https://www.uefa.com/MultimediaFiles/Download/Tech/uefaorg/General/02/56/20/15/2562015_DOWNLOAD.pdf (Sf.73) 

“Ben Fenerbahçeli’yim, ben farklıyım, ben kazandığı için değil büyük olduğu için Fenerbahçe'yi seçtim” diyorsan farkını göster fırsatı. 

Ağzında salyalarla Fenerbahçe'ye saldıranların yüzüne tükürme fırsatı. 

Fenerbahçe nefreti sayesinde maaşa bağlanmış QTM çetelerine tokat atma fırsatı. 

3 Temmuz’a ve Fetö yalamalarının, yağcılarınin, yancılarının, kuçakcılarının, düşkünlerinin mezarlarına değil bugünlerine haykırma fırsatı. 

12 Mayıs’ta Hocasına sadakatini haykıranlara tokat atma fırsatı. 

4 Nisan’da o kurşunu atanlara Fenerbahçe'nin asla öldürülemeyeceğini gösterme zamanı. 

Kara gömlekleriyle Fenerbahçe'nin emeklerini çalanlara, Fenerbahçe'ye ait olan çalınamaz çünkü alın teridir deme zamanı. 

Şimdi bizim zamanımız, şimdi çocuklarımıza, torunlarımıza ben de oradaydım, ben de parçasıydım deyip anlatılacak bir hikayenin parçası olma zamanı.   

Şimdi senin zamanın Fenerbahçeli, artık Fenerbahçe olma zamanı.