'Fener Ol' gerçekleri

'Fener Ol' gerçekleri

15 Mayıs 2019 Çarşamba  |   Mentor

“Fener Ol” kampanyası tam olarak anlaşılmamış görünüyor. “UEFA Mali Kriterler” bilinen bir konu olduğu için onun nedenlerini ve önemini anlatmaya çalışmayacağım, tutardan bağımsız olarak elde edilen her kuruşun sağladığı faydayı anlatmaya çalışacağım. 

Bir kere nedeni konusundaki tartışmalar son derece yersiz ve anlamsız. “Fener Ol” kampanyasına neden olan şey 2011-2018 arasındaki kötüden bile öte ihmal ve basiretsizlik içeren finansal yönetimdir.  

Ayrıca bu borcun nedeni futbol veya 3 Temmuz değildir. Fenerbahçe futbol işletmesi rakiplerinin aksine her zaman ekonomik olarak başarılı olmuş bir işletmedir. Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor gibi futboldan para kazanamadığı için değil, kötü yönetildiği için zor duruma düşmüştür. 

2011-2018 arasından Fenerbahçe Futbol A.Ş.'den Fenerbahçe Spor Kulübü Derneğine aktarılan para 2.1 milyar TL.'dir. Detaylar önceki yazılarımda ve KAP'ta var. Bu paralar aktarılmasa Fenerbahçe Futbol A.Ş. "0" (sıfır) borcu olan ve kasasında 400 milyon TL. parası bulunan bir işletme olacaktı.  

Gerektiği zaman hisse satılmaması, satılan hisselerin Fenerbahçe Futbol A.Ş sermaye artırımı için kullanılmak yerine çorak arazi alımında kullanılması gibi skandal hataları da ayrıca belirtmek gerekir. 

Amatör şubelerin zararları da bu rakamı açıklamaktan çok uzak, zaten amatör şubeler içinde en önemli kalem erkek basketboldu ve o da 1 yıl hariç her yıl sponsora sahipti. "2.1 milyar TL. ne oldu" diye sorarsanız açıkçası hiçbir fikrim yok. En iyi ihtimalle saçma sapan, hiçbir ekonomik karşılığı olmayan işlerde çarçur edilmiştir. 

Nedenini öğrendikten sonra anlamını açıklamakta yarar var. Bir ekonomik işletmeyi zarar etmekten kurtarmanın 3 yolu var: Ya kapatırsın ya sermaye koyarsın ya da varlık, yani sahip olduğun kıymetleri satıp cebine para koyarsın. 

Galatasaray üçüncüyü yaptı ama Fenerbahçe çaresiz olmadığı, her zaman kaynak yaratabildiği için malını satmıyor, ikinciyi yapıyor; yani taraftar şirketine sermaye koyuyor. Dilencilik vs. gibi yorumlar ahmakça ve zavallıca, kıskançlıktan öte anlam ifade etmiyor. 

Taraftar olarak aldığımız her şey bir bağış zaten, ekonomik karşılığı yok. Başka mağazada 10.-TL. etmeyecek formaları veya diğer ürünleri yüksek fiyatlarla alıyoruz amaç alınan maldan ekonomik katkı sağlamak değil, kulübe katkı sağlamak. Mağaza ciromuz şu kadar deyip övünen sonra da “Fener Ol” kampanyasına laf atan biri IQ 30 düzeyinde falan olmalı ya da kampanyayı müthiş kıskanmış olmalı. 

Mesela bir Fenerbahçe-X bileti 300.-TL. ederken X-Y maçının bileti beş para etmiyor, yani biletin ekonomik karşılığı o takımın taraftarı olmaktan geçiyor ve aslında bağış. 

Gelelim “bir oyuncunun maaşı bile etmiyor...” ahmaklığına; kampanya henüz sonuçlanmadı ama 300-350 milyon TL. civarında olduğu söyleniyor. Fenerbahçe şu anda her 1.-TL. borcu için 30 kuruş finansman gideri yapıyor. Yani 300 milyon TL.'nin anlamı Fenerbahçe'nin her yıl 90 milyon TL. daha az gideri olması demek. Bu da 10 yılda 900 milyon TL. eder. Bu para ile sıfırdan çok iyi bir takım kurabilirsin. 

Yani demem o ki, kıskançlığından ahmaklaşanlara aldırmayın, daha güçlü, daha bağımsız, devlet kapısında dilenmeyen Fenerbahçe için "Fener Ol"un, her SMS, her bağış bize Messi'lerin olduğu takımı izletecek sürecin ilk tuğlasıdır.