Fena mı? Fena..Çözüm var mı? Var...

Fena mı? Fena..Çözüm var mı? Var...

15 Haziran 2018 Cuma  |   Serbest Kürsü

Son 15 yılda yapılan ihracat: 1.765.000.000.000 dolar... Yani bir trilyon yedi yüz altmış beş milyar dolar! Vay bee diyorsunuz değil mi, rakama bak.

Bunu 4.5 ile çarp, anam anam!!

Ama bir de şuna bakalım:

Aynı dönemde yapılan ithalat: 2.585.000.000.000 dolar...Yani iki trilyon beş yüz seksen beş milyar dolar  İnsanın yuh diyesi geliyor. Deyin.

Aradaki fark ise 820.000.000.000 dolar... Bunun da okunması şu şekilde: Sekiz yüz yirmi milyar dolar!

Nedir bu rakam derseniz, tek kelimeyle şu: Memleketin cepten yediği para. 

Aslında ben yumuşak söyledim, sanki cebimizde vardı da yedik gibi, aslında öyle değil. Bu 820 milyar dolar son 15 yılda elin gavurundan aldığımız ve çatır çatır yediğimiz borç! Faizini söylemiyorum, dikkat edin, bu sadece aradaki fark. 

Hadi biraz daha moral bozayım, memlekette yaşayan insanların alayı, aha da bu rakam kadar bir şeyler üretip ya da üretmeyip, ondan bundan borçlanıp, ihtiyacı olmadığı şeyleri almak için bankalara donlarına kadar verip, 1923-1938 arası yapılan fabrikaların satılmasını umursamadıkları için elde avuçta olanlar gittikten sonra geriye kalan bu rakam kadar borçlandırıldı... Faiz hariç!

Ee? Ne olacak şimdi? Kim nasıl bizi bu kuyudan çıkaracak? Bu parayı nereden bulacağız? 

Birilerine bakarsak "onların osu şusu varmış, olsun be bizim de Allah'ımız var" diyerek çıkacağız. Hatta böyle bir durum yok. Hepsi yalan dolan.

Birileri bizi o kadar çok kıskanıyor ki bunları uyduruyor.  

Oysa gerçek çok açık. Bu ülkenin bir numaralı sorunu ekonomik borcudur. Bu borç ödenmeden hiçbir konuda gelişme sağlayamayız. Sağladık zannederiz ama asla sonuca ulaşamayız. Bir devletin olmazsa olmazı ekonomik olarak bağımsızlıktır. 

Bizi bu noktaya getiren zihniyetin oy oranı hala %40'larda ise veciz halktan bu gerçeklik kaçırılıyor demektir. Çünkü koyun bile otun olmadığı yerde durmaz, gider otu olan başka yer arar. Bu zihniyete oy verenlerin oyları kaçmasın diye sürekli dışarıdan alınan paralarla yalaklara konulan yemler için kaynak kalmadı. İşte sırf bu yüzden seçimler erkene alındı ki koyunlar kaçmasın! 

Muharrem İnce gelsin gelmesine de işi hakikaten çok zor ama ben umudumu kaybetmiyorum.

Rusların çok güzel bir sözü vardır 

Çözümsüz sorun yoktur.!

Analizör