Fehim Taştekin'in kitabı toplatıldı

Fehim Taştekin'in kitabı toplatıldı

12 Ekim 2017 Perşembe  |   Günlük

Gazeteci Fehim Taştekin, "Rojava/Kürtlerin Zamanı" adlı kitabına ilişkin alınan toplatma kararı ile ilgili olarak BBC Türkçe'ye aşağıdaki açıklamayı yaptı:

"Son zamanlarda çok ağır hukuk cinayetlerine tanık olduğumuz için benim kitabımın yasaklanması doğrusu onların yanında çok hafif kalıyor. Tabi kitapla ilgili yaşanan bir süreç vardı. Bir kere iktidar özellikle Rojava'daki aktörleri düşman belleyip Kürtleri şeytanlaştırmaya başlayınca, başlığında Rojava ve Kürt geçen bir kitap da peşinen mahkum edilmiş oldu. Başlangıçta bazı kitabevleri, kitabı satmaktan kaçındı. Satmaya razı olanlar da tezgah altından verdi. Hepsi için söylemiyorum. Ama bazı çok itibarlı zincirler yargı kararı olmadan muktedirin diline göre kendilerini hizaladılar. Sonra yasak olmayan bu kitap tutuklanan ya da gözaltına alınan çok sayıda kişinin başına bela oldu. Sırf evlerinde okumak için bulundurdukları için."

Anladığımız kadarıyla kolluk kuvvetlerinin suç delili bulmaları gerekiyordu, bula bula benim kitabımı buldular. Bazı iddianameler hazırlardı ki azıcık hukuk eğitimi almış biri olarak, dudak uçuklatan cinsten suçlamalar yöneltiliyor. Yargılanan yazar ya da kitap değil okuru. Bu kişilerle ilgili savcılığın hazırladığı iddianamelerde kitabın halkı isyana teşvik ettiği, kadınları YPJ'ye katılıma teşvik ettiği, örgüt propagandası yaptığı gibi tuhaf tespitler yer alıyor ve bunlarla okurun bağı sorgulanıyor. Olacak iş değil. Sonunda kitaba da sıra geldi. Hakimin kararında kitap için "terör örgütü niteliği taşıyan kitap" tespiti yapılıyor. Bir kitaba 'terör örgütü' suçlamasının yöneltilmesi hukuk tarihine bir garip vaka olarak geçecektir.

Biz epey zamandır karanlık bir tüneldeyiz maalesef. Hukuki mekanizmalar artık hukuku temsil etmiyor. Bütün bu olağanüstü durumlar olağanlaştırılıyor. Bunu kabul edemeyiz, buna alışamayız. Aksi takdirde bir bütün olarak sürüklendiğimiz uçurumdan geri dönüşümüz olmayacak."

Taştekin'in kitabı ile ilgili toplatma kararı Adıyaman Kahta Sulh Ceza Hâkimliği'nce alındı.

(BBC Türkçe)