FB'deki mali enkaz ve utandıran sponsorluk

FB'deki mali enkaz ve utandıran sponsorluk

21 Ocak 2018 Pazar  |   Mentor

Fenerbahçe Futbol A.Ş.'nin 6 aylık mali tabloları yayınlandı, tam bir mali enkaz sözkonusu;

- Sadece Fenerbahçe Futbol A.Ş.'nin banka ve finansal kuruluşlara olan borcu 1.2 milyar TL. Kulübü de ilave ederseniz yaklaşık 1.5 milyar TL. (yaklaşık diyorum çünkü kulübün borcu veya mali tabloları hakkında hiçbir sağlıklı bilgimiz yok)

- Gelirlerde artış var ama uzun süredir ilk defa rakiplerinin çok gerisinde kalmış, en çok kazanan ünvanını kaybetmiş, faaliyetinden zarar ediyor ve bu borcu ödeme kabiliyeti görünmüyor.

- Fenerbahçe Futbol A.Ş.'den Derneğe aktarılan para 717.316.469 TL. olmuş, son 5 yılda aktarılan para hisse satışı da dikkate alınırsa yaklaşık 1.5 milyar TL. olmuş. Bu büyüklükte bir paranın bu kadar kısa sürede nereye ve nasıl harcandığı konusunda kimsenin fikri yok. Para nerede,ne oldu tam bir esrar perdesi ile kaplı.

Kısacası Fenerbahçe'nin bir yarını yok çünkü görünen o ki, gelecekte elde edilecek gelirlerle bırakın borç ödemeyi, transfer yapmayı, borcun faizini bile ödemekte zorluk çekecek izlenimi veriyor.

Bir Fenerbahçeli olarak hiç kendimi bu kadar umutsuz ve çaresiz hissetmedim. Resim kötünün çok ötesinde çaresiz görünüyor.

Tam umutsuz ve çaresiz demişken buna bir de utanç eklendi...

Daha önce defalarca yazdım, ben kendi halinde bir Fenerbahçeli'ydim maç seyreden sonra da her şeyi unutan, beni Fenerbahçe ile bu kadar özleştiren şey 3 Temmuz sürecinde Fenerbahçe'ye yapılan adaletsizlikler oldu.

Bu nedenle o süreçte bu zulmün en önemli aktörlerinden olan, Fenerbahçe'ye şikeci diyen birinin parasını istemiyorum, bırakın istemeyi bundan büyük utanç duyuyorum.

Böyle bir şey olması yerine Fenerbahçe'nin dimdik ayakta kalıp, onurunu asla pazarlık konusu etmediği için yok olup gitmesini tercih ederim ama tek yapabileceğim yazmak, elimden fazlası gelmiyor.

Ben, biz Fenerbahçeli olarak bu utancı hak etmedim, hak etmedik kabul etmiyorum.

En kötüsü de bu yokoluş ve değerlerine paha biçmenin farkında veya umurunda olan insanların bir elin parmaklarını geçmiyor olması, insanlar Fenerbahçe büyük bir kara deliğe doğru yürürken top iki direğin arasından kaç kez geçti dışında endişe taşımıyor.

Ne yapalım kaderde bu günleri görmek de varmış...

Not; Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir veya bilgi verme amacı taşımamaktadır. Bir Fenerbahçe taraftarı olan yazarın subjektif görüşlerini ifade etmektedir.