FB-GS bedelli farkı

FB-GS bedelli farkı

1 Temmuz 2018 Pazar  |   Mentor

Yeni Fenerbahçe yönetiminin felsefesine uyalım ve kimseye rahatsızlık vermeden yolumuza devam edelim diyoruz ama ne mümkün!

Kerameti kendinden menkul, hangi eğitim ve uzmanlıkla kendilerine futbol ekonomisti dedikleri belli olmayan tipler Fenerbahçe'ye saldırmaya başlamış bile. Ancak bunu yaparken yürekleri yetmediği için Galatasaray'ın bedelli artırımı ile benzeştirerek Fenerbahçe'nin girişimini karalamaya çalışıyorlar.

Ama bilsinler ki Fenerbahçe sahipsiz değil milyonlarca göz onların bu karanlık çabasını izliyor.

Her şeyden önce bedelli yasal bir haktır, özellikle sermaye sıkıntısı çeken şirketlerde can suyudur, bunun oranı da şirketin ihtiyacına bağlıdır.

Sermaye ihtiyacı olan şirkete ortağı fazla sermaye koyuyor diye eleştirmek bir finans adamının tavrı değildir, daha çok finansal cehaleti işaret eder.

Parayı veren bedelliyi yapar ve Fenerbahçe'nin yaptığı hiçbir şekilde Galatasaray'ın yaptığı ile benzeşmez.

1- Galatasaray bedelli yapmadan yoğun hisse satışı yapmış ve hisse fiyatının düşmesine neden olmuştu, bu şekilde hem yatırımcının hissesi değer kaybetmiş hem de bedelli sonrası yeni hisse değeri eski hisse değerine bağlı olduğu için küçük yatırımcının bedelliden aldığı hisselerin değeri de düşük olduğu için yatırımcı çifte zarar etmişti. (Bu ilk fark; eğer Fenerbahçe yönetimi spekülatif amaçla bedelli yapsa % 16.07 daha hisse satar buradan sağlayacağı geliri bedellide kullanırdı, yapmadı)

2- Galatasaray eleştirilen sermaye artırımında AŞ'ye nakit koymadı, stadın koltuklarını devretti ama yatırımcıdan nakit istedi, böyle olduğu için de şirketin mali durumu düzelmedi, düzelmediği için de hisse değeri artmadı, hatta hisseye olan güven sarsıldı. Galatasaray bundan sonra bir çok bedelli yaptı, kimse bir şey demedi çünkü bu bedellileri nakit yaptı, en doğal hakkıydı. (Bu da fark iki; Fenerbahçe nakit koydu küçük yatırımcıdan da nakit istedi, bu da şirkete 353mioTL taze para girmesi ve AŞ'nin mali durumunun düzelmesi demek. Mali durumu düzelen şirkete talebin artacağı bunun da hisse fiyatına yansıyabileceği ve bundan yatırımcının fayda sağlayacağını düşünmek mümkün.)

3- Galatasaray'ın bedellisi öncesindeki bilgilendirmeye ilişkin  değerlendirmeler dedikodu değil bizzat SPK tarafından tespit edilmiş ve 12.02.2013/05 sayılı SPK haftalık bülteninde yayınlanmış ve Galatasaray yöneticilerine ceza verilmiş. Ceza konularından biri de dernekten AŞ'ye koltukları devredilen stadın sahipliği veya paylaşımı hakkında küçük yatırımcıya bilgi verilmemesi.

5- SPK bu haftalık bültende kararlardan zarar gören yatırımcıların dava açabileceğini söylemiş yatırımcılar da dava açmış davalar sürüyor.

Gelelim yatırımcının maliyetine...

Fenerbahçe sermaye artırımı sonrası elinde 1 hisse olan yatırımcıya 2.5 hisse daha vermeyi taahhüt ediyor, bunun karşılığında da yatırımcıdan hisse başına 5.-TL. istiyor. Yani 12.5 TL. kısacası cuma günü FENER hissesi alıp yaklaşık 32.-TL ödeyen yatırımcı 2.5 hisse içinde 12.5 TL. ödeyecek ve toplam maliyeti 44.5 TL. olacak ama artık elinde 1 değil 3.5 hissesi olacak.

Bedelli sonrası hisse değeri  şöyle bir formülle hesaplanıyor:

Yeni Hisse Değeri=Eski Hisse Değeri+Rüçhan Hakkı Bedeli/ 1+(bedelli oranı/100) cuma günkü fiyatla yaklaşık 10.5 TL. ediyor ancak burada yatırımcının nihai pozisyonunu belirleyecek olan şey bedelli öncesi ve sonrası hisse senedinin yönü eğer yatırımcılar Harvard mezunu bir lideri olan ve bedelli sermaye artırımı ile mali durumu toparlama yolunda güçlü bir adım atan yeni Fenerbahçe yönetimine inanırsa FENER hissesi alırlar fiyat artar, inanmazlarsa düşer.

Yatırımcıların burada vereceği karar Fenerbahçe iyiye mi gidecek kötüye mi gidecek?

Şimdiden yatırımcı şöyle oldu veya böyle oldu demek daha çok bir müneccimin işi.

Ayrıca uzman olmadığı konuda kendine unvanlar uydurup yatırımcıyı uzman olmadığı ve söylediklerinin yatırım tavsiyesi olmadığı konusunda uyarmadan sosyal medyada bilgilendirmek en azından etik ve iyi niyetli değil.

Not; Burada yer alan bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir veya uzman görüşü olarak kabul edilmemelidir.  Herhangi bir yatırım kararına temel alınmamalıdır, Fenerbahçe taraftarı olan yazarın kendi görüşleridir.

Görsel: finansakademi.blogspot.com