Fatih Terim ve 'temiz futbol'

Fatih Terim ve 'temiz futbol'

25 Aralık 2017 Pazartesi  |   Mentor

Fatih Terim konusu giderek ilginç bir hal alıyor çünkü FIFA Etik Kuralları 19. maddesine göre futbol aktörleri ile futbolun yönetim organları arasında görevlerini bağımsız ve objektif olarak yapmalarına engel olacak çatışma halleri yasaklanmış; buna hukuken çıkar çatışması deniyor.

FIFA etik koduna göre Fatih Terim Türkiye'de takım çalıştıramaz, az değil TFF'den 12 milyon lira istiyormuş. Federasyon bu parayı almasın diye Terim'e bir takım tavizler verir mi bilmiyorum ama vermeyeceğinin garantisi var mı, elbette yok.

Ama olay burada kalmıyor çünkü TFF ile Fatih Terim arasındaki uyuşmazlık sportif bir konudan kaynaklanıyor ama Terim böyle bir anlaşmazlık için adli yargıya başvurduğu için bu, spor hukukunun özerkliğini yaralayan ve spor yönetiminin bağımsızlığını ve otoritesini yok sayan bir davranış.

Terim açıkça adli mahkemeye başvurmaması gereken bir konuda TFF ve spor hukukunu yok sayarak ki, bu lisansının iptalini gerektiren ağır bir suçtur (yaptığının penaltı kararı için mahkemeye başvurmaktan farkı yoktur).

Fatih Terim TFF ve spor hukukunun üzerinde bir güçmüş gibi davranıyor ve daha da önemlisi TFF buna karşı sessiz kalıp onun bu usulsüz davranıştan dolayı disiplin kurullarına sevk edip cezalandıramıyor.

Dahası var...

Terim ile TFF arasındaki davadan anlıyoruz ki, Terim bir TFF Yönetim Kurulu üyesine saldırmış, bunu söyleyen Federasyon ama kendisine bağlı bir teknik direktör yöneticiye fiili saldırıda bulduğu halde onu cezalandıramıyor, yani TFF Terim'den korkuyor, çekiniyor.

Peki hakemler de korkuyor mu?

Terim maçlarda sinirlenip aynı TFF Yönetim Kurulu üyesini dövdüğü gibi hakemleri de döver ve TFF sessiz kalır mı bilmiyorum ama Yönetim Kurulu üyesinin dövülmesine ceza veremeyen bir TFF'nin hakemi dövüldüğünde sessiz kalması beklenen sonuçtur.

TFF'nin korktuğu birinden hakemi de elbette korkar, bu da dürüst futbol için bir tehdittir.

Sonuç; Beşiktaş'ın TFF Başkanı'ndan alacağı var, Galatasaray'ın hocası TFF'ye dava açıyor, TFF YK üyesini dövüyor hepsi FIFA,UEFA ve TFF kurallarına aykırı ama herkes her şey normalmiş gibi davranıyor.

Biliyorum bu yazıdan sonra da bir şey olmayacak ama hiç olmazsa her şey temizmiş gibi davranmayı kesin.

FIFA Etik Kodu: https://resources.fifa.com/mm/document/affederation/administration/50/02/82/codeofethics_v211015_e_neutral.pdf