Fatih Terim Galatasaray'dan büyük mü?

Fatih Terim Galatasaray'dan büyük mü?

6 Kasım 2018 Salı  |   Mentor

Son günlerde yaşananlara inanmak gerçekten zor, koskoca Galatasaray markası ne hallere geldi?.. "Galatasaray ile Fatih Terim ismi yan yana geldiğinde..." diyor kulübün açıklaması, yani Galatasaray eşittir Fatih Terim. Galatasaray'da Terim vesayeti olduğu izlenimi bırakan bir içerik var.

Başkan yok, genel kurul yok, kimse, hiçbir otorite yok, Terim var. Şu an Galatasaray Başkanı, Genel Kurulu veya Galatasaraylı hiç kimse "Fatih Terim yanlış yaptı" falan diyemez, öyle bir mekanizma yok.

Sosyolojik açıdan bir markanın, hiç şampiyon olmadığı dönemlerde bile herkese örnek gösterilen bir markanın nasıl olup da 18-20 yılda bu hale geldiği ciddi bir bilimsel tez konusu. Galatasaray Başkanı'nı ciddiye alan yok. Eski Galatasaray son kongrede bitmiş, darbe olmuş hiç kimse fark etmemiş, Galatasaray artık eski Galatasaray değil. Sanıldığı gibi halk elitleri yenmemiş, resmen darbe olmuş çünkü şu anda Fatih Terim adı üzerinde bir isim yok Galatasaray'da. Açıklamalar ve görünenler çok açık.

İşin o yanı beni çok ilgilendirmiyor, çok da umursamıyorum, kendileri bilir ancak son yapılan açıklama bu yetkisinin sınırsız olduğunu sanan anlayışın Galatasaray'da elde ettiği tek adam pozisyonunu futbola taşımaya  ve tüm Türk futbolunun sahibi olduğunu düşünmeye başladığını gösteriyor.

Verilen mesaj çok açık: "Eğer bana dokunmaya kalkarsanız Galatasaray taraftarını karşınızda bulursunuz" diyor. Taraftarına da, "Bana sahip çıkın karşı koyun" diyor, TFF, hatta devlet otoritesini yok sayıyor.

Kim Galatasaraylı'nın karşısındakiler?

Fenerbahçeliler mi? Beşiktaşlılar mı? TFF mi? Galatasaraylı olmayan herkes mi?

Ekonomik bir krizin ortasındayız, insanlar mutsuz, gergin bir kıvılcım arıyorlar. Bundan daha büyük kıvılcım olur mu? 

Halkı kin ve nefrete teşvik nasıl tanımlanır?

Şu anda hukuken Türkiye'nin en güçlü poziyonunda bulunan Devlet Başkanı bile bugüne kadar böyle bir açıklama yapmadı, bu açıklama kendini devletin ve hukukun üstünde gören bir açıklama.

Ama ben geçmişten biliyorum, yapar ve hukuk susar, görmezden gelir, yanına kalır.

Zaten 3 Temmuz falan derken iyice gerilmiş olan Fenerbahçe taraftarı üstüne bir de cenazeye saygısızlık eklenince tahrike iyice açık hale geliyor.

Tahrik etmek için de her şey yapılıyor zaten.

Ben Fenerbahçeli'yim, korkuyorum, futbol üzerinden bu ülkenin kan gölüne çevrilmesinden korkuyorum. Artık Türk futbolu bundan kurtulmalı, Jailson, Soldado, Volkan Demirel, Emre Belözoğlu, Hasan Şaş, Fatih Terim veya benzeyen hiç kimse futbolun içinde olmamalı.