Faşizmin 3 rengi

Faşizmin 3 rengi

11 Kasım 2019 Pazartesi  |   Mentor

Gündem yoğun o yüzden kısa kısa yazacağım... 

Önce Sloukas konusu; pankartı tuttu tutmadı bilmiyorum ama Sloukas "Tutmadım ama art niyet yok" diyorsa öyledir çünkü ona Atatürk üzerinden ders vermeye kalkan bir çok kişiden daha ahlaklı ve dürüst olduğunu tüm Türkiye biliyor. Velev ki tutmadı, yine eleştirilemez, bir saygısızlık yok çünkü Sloukas Yunan vatandaşı ve bir ülkesi var. Fenerbahçe Eurolig (Euroleague) Kupası aldığında ülkemize ve tarihimize duyduğu saygı nedeniyle kendi ülkesinin bayrağını açmamış bir adamdan bahsediyoruz. Bu yapılan faşizmdir, UEFA'nın asker selamını ırkçılık sayması kadar faşizmdir, Atatürk'e ihanettir. Yıllarca Atatürk gibi barış ve sevgi dolu bir insan üzerinden ötekileştirme ve zulüm ürettiniz geldiğimiz nokta ortada, bir bitmediniz...

Aynı faşizm Sayın Cumhurbaşkanımızın Fenerbahçe'yi ziyaret etmesi üzerinden de devam ediyor, yobaz sadece tarikatta olmuyor, her ideolojide var. Olaylara at gözlüğü ile bakıp farklı yönlerini görmeyen herkes yobazdır. Fenerbahçe'nin menfaatleri diyorsun, KEL diyorsun, Ataşehir diyorsun, seçilmiş diyorsun, saygı diyorsun, Fenerbahçe üstüne vazife olmayan konularda taraf olup yıpratılmamalı diyorsun adam sen AKP'lisin diyor çünkü kafa örümcek bağlamış düşünmek yerine her olay karşısında o ezberletilmiş davranış biçimleri dışında düşünmek ona zor geliyor. 

Yeri gelmişken Nobel ödüllü psikiyatrist Daniel Kahneman'ı yad edelim ama önce insan davranışlarının sadece % 6'sının bilinçli olduğunu geriye kalanın bilinçaltı tarafından  yönlendirildiğini söyleyelim. Daniel Kahneman insan bilincini ikiye ayırıyor ve bunlara "Sistem 1" ve "Sistem 2" diyor. "Sistem 1" tembel, rahatına düşkün, ön yargılara ve basma kalıp düşünce tarzlarına sahip düşünmeden karar veriyor ve verdiği kararların tamamına yakını yanlış çıkıyor. "Sistem 2" ise insan aklını kullandığında devreye giriyor, bilgiye dayalı kararlar veriyor ve verdiği kararlar çoğu zaman mantıklı ve doğru. Ben olaylar karşısında çoğu zaman "Sistem 2"yi devreye sokmaya çalışıyorum, siz de deneyin. 

Bu faşistler bana şimdi "Daniel Kahneman Yahudi, sen de siyonistsin" diye saldırırlar şimdi; her olay karşısında otomatik karar veriyorlar.  

Faşist faşisttir, bunun AKP'lisi, CHP'lisi sağcısı solcusu yok. İnsanlara tarafsız değil kalıplarla yaklaşan herkes faşist ve yobazdır. Nokta!... 

Futbolda yok mu faşizm elbette var. Çok basma kalıp olacak; konu Fenerbahçe ise gerisi teferruattır ama Fenerbahçe'de Ersun Yanal faşizmi yaratmaya çalışan insanlar var. 

Son sözü ilk söyleyelim de herkes "Sistem 2"yi çalıştırsın... Ersun Yanal şu ana kadar son derece başarısız, evet takımın oynadığı futbolda düzelme var ama bu kadarı bir Anadolu takımına yetse de Fenerbahçe'ye yetmez. Her zaman söylediği gibi burası Fenerbahçe, hedefleri ve amaçları büyük kulüp. 

Sonuç; Ersun Yanal şu ana kadar başarısız... 

Aynı şekilde oynanan üç maçta Fenerbahçe 9 puan kaybetti ve takımın teknik direktörü buna çare üretemiyor. Bire bir aynı 3 maç Antalyaspor, Alanyaspor ve Kayseri maçları. Yoğun ve sürekli baskı ama sonuç üretemiyorsun ve bir hızlı atakta golü yeyip havlu atıyorsun, artık bütün rakipler ezberledi bunu deplasmanda puan almamız imkansız görünüyor ki Kasımpaşa maçındaki futbolla iç sahadaki galibiyetler de şansa kalmış. 

3 maçta aynı şekilde yenilen bir teknik direktör ya gözünün önünde olanı görmüyordur ya da görüyor çözüm bulamıyordur, ikisi de ciddi kalite sorununa işaret eder ve Fenerbahçe için uygun olmaz. 

Takımda ciddi yaratıcılık sorunu var,  orta kalitesi rezalet topu getirip getirip rakibe atıyoruz. Kapalı defansa uzaktan şut atmıyoruz. Kapalı defansı açacak duran top organizasyonu ve ikili oyun alternatiflerimiz yok. Gol bulmamız tesadüflere bağlı. Bu takım maç 0-0 iken ilk golü çok zorlanarak atıyor ve eğer ilk golü yerse maçı kaybediyor. Karakteristiği bu halde olan bir takımın hocası Fenerbahçe'de göreve devam edemez. 

Orta sahamız ise lokum şekeri gibi, topu alan tüm yarı sahayı geçiyor yolda Gustavo'ya rastlarsa ne ala, yoksa doğrudan Serdar ve Zanka üstünde tüm rakip takım. Ozan 2 haftadır havalanmış oyuna katkısı yok. Emre 2-3 maçtır bir şey oynamıyor ama Ersun Yanal'ın gücü takımda futbol temel bilgisi, yer tutuşu ve dikine futbol oynaması ile sivrilen Tolga'ya yetiyor. 

Hal böyle iken takımda topsuz oyunda iyi, birebirde adam eksilten Zajc ve Ferdi yok, herkesin elini kolunu sallayarak geçtiği orta saha varken Jaja yedek.  

Efendim şans verdi oynayamadılar vs. vs. hep "Sistem 1" numaraları... Başakşehir maçını Zajc ve Ferdi çözdü ama Ersun Yanal Alanya, Antalya ve Kayseri maçlarını çözemedi alın size performans. Hazırlık maçında bile oynatılmayan adamların performansı eleştirilemez böyle yetenekler varken onları hazırlık maçında bile oynatmayıp çöpe çeviren hoca eleştirilir.  

Rakiplerin haftada iki maç oynuyor ve sen tek maç oynuyorsun arayı açamamışsın, eğer böyle giderse ligi ancak 5. veya 6. bitiririz. 

Eğer Ersun Yanal'ın en iyi yapabildiği bu ise ve devre arasına kadar performansı bu şekilde devam ederse devre arası hiç düşünmeden kan değişikliği yapmak şart. 

Son söz; Daniel Kahneman'ın hızlı ve yavaş düşünme kitabını okumanızı tavsiye ediyorum.