Faruk Bildirici'ye destek

Faruk Bildirici'ye destek

8 Kasım 2019 Cuma  |   Günlük

Basın Konseyi'nin, Faruk Bildirici'nin RTÜK üyeliğinin düşürülmesiyle ilgili açıklaması:

"Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), son dönemde yapılan yanlış uygulamalarda ağır yara almıştır. 

Televizyon ve radyo yayınlarını denetlemekle görevli RTÜK, ne yazık ki evrensel yayıncılık anlayışından uzak, siyasi tavır sergilemekte, iktidarın çizgisinde izlenimi vermektedir. 

İktidara yakın yayın kuruluşlarıyla ilgili şikayetleri gündeme alınmazken, RTÜK'ün, muhalif bilinen kanallara ağır para ve yayın durdurma cezası verdiği Üst Kurulu üyeleri tarafından rakamlarla açıklanmaktadır. 

Ayrıca, RTÜK Başkanı’nın bu görevle ilintili herhangi bir kurum ve kuruluşta görev yapamayacağı yasada açıkça belirtilmesine rağmen, TÜRKSAT Yönetim Kurulu üyesi ve Basın İlan Kurumu Genel Kurul üyesi olduğu ortaya çıkmıştır. 

Bunu ortaya çıkaran ve RTÜK’ün iktidarın arka bahçesi olmaktan çıkıp şeffaflaşmasını savunan Üst Kurul üyesi Faruk Bildirici, başkanın görevden çekilmiş sayılmasını istemiştir. 

Ancak, iktidar kanadından gelen Üst Kurul üyeleri oy çokluğuna dayanarak, etik olmayan ve tarihinde görülmemiş yola başvurmuş, TBMM’nin CHP kontenjanından seçilen Üst Kurul üyesi Faruk Bildirici’nin üyeliğini düşürmüştür. Kurumun şeffaflaşması mücadelesi veren deneyimli gazeteci Faruk Bildirici iktidarın seçtiği üyelerin oyları ile tasfiye edilirken, RTÜK Başkanı da onun ortaya çıkardığı TÜRKSAT Yönetim Kurulu üyeliğinden istifa etme yolunu seçmiştir. 

Basın Konseyi olarak, TBMM tarafından seçilen Üst Kurul üyesi Faruk Bildirici’ye yapılan muameleyi ve şeffaf yönetim anlayışının susturulmasını kınıyoruz. 

RTÜK’ün iktidarın değil, kamuoyunun beklentilerine cevap verecek çizgisine dönmesini, demokrasi ile yönetilen ülkelerin kurumları gibi ifade ve iletişim özgürlüğünü gözeten şeffaf ve saygın bir kurum olmasını talep ediyoruz."