Fail belli

Fail belli

29 Ekim 2018 Pazartesi  |   Mentor

Fenerbahçe'nin durumu malum, söylenecek fazla söz yok, hatalar yapıldı, hatada ısrar edildi ve bedeli ödeniyor ama Fenerbahçe'nin yaptığı yanlışlar Türk futbolunun içinde bulunduğu çirkinliği söylememize engel değil.

Dün akşamki maçta Fenerbahçe'nin içinde bulunduğu durum nedeniyle gözden kaçan bir hakem cinayeti, taraflı yönetim ve Fenerbahçe'ye karşı düşmanca bir tavır vardı.

Ankaragücü henüz sarı kart görmemişken Fenerbahçe'nin 3 oyuncusu sarı kartlıydı ama sahanın her yerinde Benzia'ya tekmeler atılıyor, top oynamasına izin verilmiyordu. Benzia'yı tekme ile durdurmanın rakip tarafından futbol dışı bir sistem olarak benimsendiği dışardan bile çok net görünürken maçın hakemi bu cinayeti sadece izliyordu. Rakip sistemli bir şekilde tekrar tekrar Benzia'yı tekmeliyor ama kart görmüyordu.

Devam etti çirkinlik...

Ayew rakip ceza sahasına girdi, vurdu top Yalçın'ın kolundan sekti kornere gitti ancak kol kapalı ve vücuda yapışıktı hakem "devam" dedi, karar doğruydu. Ancak aynı pozisyon Isla için gerçekleşti sağ taraftan rakip ceza sahasına girdi, çalım denedi top rakipten döndü ve Isla'nın koluna çarptı ancak kolu kapalı ve vücuduna yapışıktı, dakikalar önce aynı pozisyonda devam diyen hakem bu pozisyonda elle oynamaya hükmetti. Oysa top Isla'nın önünde kalmıştı ve net gol pozisyonuydu.

Orta sahada bir pozisyonda rakip arkadan müdahale etti, topa dokumadı ve Benzia'nın ayağına kontrolsüz ve şiddetli bir şekilde bastı, karar faul ancak kart yok. Aynı pozisyon Ankaragücü ceza sahası önünde oldu, İsmail Köybaşı topu ıskaladı rakibin ayağına bastı faul ve sarı kart.

Aynı pozisyon farklı kararlar; bunlar art niyet değilse, art niyet nasıl olur, Fenerbahçe düşmanlığı nasıl olur, bir hakem daha fazla sonuca nasıl etti eder?

Fenerbahçe korner kullanıyor, Yalçın Skertel'i formasından çekip indiriyor pozisyon net penaltı ama Ankaragücü'nün pozisyonunu çok doğru bir şekilde 2 pozisyon sonra izleyip penaltı veren VAR hakemleri formasından çekilen oyuncu Fenerbahçe'li olunca pozisyonu görmezden geliyor.

Normal bir ülkede bu maçtan sonra Federasyon soruşturma açardı ama burası Türkiye burada bir hakemlik kariyeri ancak Fenerbahçe düşmanlığı ile mümkün.

Bir de "Ali Koç hata yaptı" diye ortaya çıkanlar var evet hata yaptı, çok büyük hayaller kurdu, Fenerbahçe çok iyi olsun istedi olmadı, hata yaptı ve eleştiriyi de sonuna kadar hak ediyor ancak Fenerbahçe'yi tüketmedi, yandaş çiftliği yapmadı, borca batırmadı.

Geçmiş dönemde yanlışları çekinmeden söyleyen Fenerbahçeliler de gerektiği gibi yanlışlarını  söylüyor ancak sinsiler, "Biz aslında Ali Koç'u sevmiyoruz, eskiyi istiyoruz ama bunu açıkça söylemeye cesaret edemiyoruz, sinsi sinsi fırsat kolluyoruz" düşüncesinde olanlar var.

Geçmiş 20 yılda yönetimin her türlü hatasını Fenerbahçe, saygı vb. gibi hamasetin arkasına saklayan, en fazla yaptıkları şey susmak olan insanlar yuvalarından çıkıp daha 5 aylık yönetime yüz yıllık sorumluluk yüklemeye çalışıyorlar. Bu sinsi insanlara saygı duymuyorum, güvenmiyorum, Fenerbahçeli olduklarına inanmıyorum.

Fenerbahçe'den menfaat sağlamanın çeşit çeşit yolu var, parasal çıkar sağlamak bunun en basit hali. Fenerbahçe gibi popüler bir markanın sırtına yapışıp çevre yapmak, toplumda etkinlik kurmak ve bunu bireysel bir şöhrete dönüştürmek mümkün; artık bunu nasıl kullanıyorlar, kendi özel ilişkileri ile bunu nasıl menfaata çeviriyorlar bilmem ama içinde Fenerbahçe yazan her yazı, içinde Fenerbahçe geçen her şey Fenerbahçe sırtından şöhret ve popülerlik sağlar bal gibi de çıkar sağlamaktır. Kimi bundan psikolojik çarpık ego tatmini, kimi maddi fayda sağlar ama sonuçta elde edilen şey Fenerbahçe'nin sırtından bireysel çıkar sağlamaktır.

Geçmişe ait kavramlara saygı isterken bugüne ait hiç ir şeye saygı göstermeyen bu sinsiler art niyetlilerdir.

Ali Koç'un dediği gibi bu kavga Fenerbahçe için var olanlarla Fenerbahçe ile var olanların kavgasıdır. Fenerbahçe'nin kanını emenler değil, Fenerbahçe için kanını vermeye hazır olanlar kazanacak.

50 tane Cocu, 70 tane başarısız sezon yaşasa bu kavgada Ali Koç'un yanında olacağım, Fenerbahçe'nin sırtındaki bu asalaklardan birlikte kurtulacağız. Bu Fenerbahçeli görünümlü Fenerbahçe'nin sırtında yaşayanlardan kurtulmadıkça Fenerbahçe kurtulamayacak.