Ey Avrupa Birliği!

Ey Avrupa Birliği!

18 Kasım 2016 Cuma  |   Köşe Yazıları

Sayın Cumhurbaşkanı geçenlerde katıldığı bir açılış töreninde, tarihi konuşmalarından birisini daha yaptı!

Konuşmasının bir bölümünde Cumhurbaşkanı yine Avrupa Birliği ülkelerine çatıyor ve onları, Türkiye'nin muasır medeniyetlerin üzerine çıkmasını istememekle ve ülkemizin muasır medeniyetlerin seviyesinin üzerine çıkmasına engel olmakla suçluyor ve arkasından da, onlar istemese de, ülke olarak ve inadına muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkacağımız müjdesini veriyordu!

Bu sözleri duyunca donup kaldım, Türkiye'de yaşayan bir Türk vatandaşı, Allah'ın bize verdiği aklı kullanarak sorgulayan, tüm gerçekleri bilen ve gören bir kişi olmasam, ülkemiz muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkmak üzere diye sevinecek ve zil takıp oynayacaktım.

Peki, Atatürk'ün sözlerinden esinlenerek Cumhurbaşkanı ERDOĞAN tarafından söz edilen muasır medeniyet ne anlama gelmektedir?

"Muasır"ın kelime anlamı çağdaş, medeniyet'in kelime anlamı ise; uygarlık olup,bu iki kelimeden oluşan Muasır medeniyet ise; insanı insan yapan,akıl,sorgulama yeteneği,düşünce ve düşünceyi açıklama,haber alma ve aydınlanma özgürlükleri en başta olmak üzere, insan hak ve özgürlüklerinin, başka bir anlatımla insan odaklı tüm değerler ile sosyal,eğitim ve kültür, bilim, teknoloji,sanat ve ekonomi açısından, diğer ülkelere göre daha önde olan ülkelerin bulundukları üstün seviye ve konumu ifade eder.

Bu nedenle, muasır medeniyetlerin üzerine çıkacağız ama Batı buna engel oluyor söylemi pek inandırıcı olmuyor. Ha, emperyalist Batı, ülkemizi bölüp parçalamak istiyor derseniz, haklısınız.

Ama Sayın Cumhurbaşkanı hiç kusura bakmasın. 

Ülkemizde, eğitimin; sorgulayan, bilimsel ve laik çizgisinden geri döndürülerek, sorgulamaya yer vermeyen dogmalara dayalı dini eğitime yönelinmesi,

İnsanı insan yapan, düşünce ve düşünceyi açıklama, haber alma ve aydınlanma özgürlükleri en başta olmak üzere, insan hak ve özgürlüklerine, insan odaklı tüm manevi ve kültürel değerlere saygı duyulmaması, sosyal, bilimsel, teknolojik, kültürel, sanatsal ve ekonomik açıdan çok gerilerde kalınması gerçeği karşısında, 

Ülkemizi yönetenlerin; ülkemizi, muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkarmak istemelerine rağmen, Batı'nın buna engel olmak istediğini söylemeye hakları var mıdır?

Şunu herkes bilsin ki; bir ülke, sadece, bölünmüş yollar, yapımında kullanılan kredileri ve bitiminde üzerinden geçecek araç sayıları ve kazançları devletin garantisi altında olan yap, işlet ve devret yöntemiyle yapılan havaalanları, boğaz köprüleri,çevre yolları, rant amaçlı olarak yapımı planlanan Kanal İstanbul, rant amaçlı olarak yapılan ve üretime hiçbir katkısı olmayan çok katlı yüksek binalar ve gökdelenlerle, muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkamaz.