Et, balık, yemek

Et, balık, yemek

16 Ekim 2018 Salı  |   Günlük

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçen temmuz ayının sonlarında Güney Afrika'daki BRICS zirvesi sırasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan Rusya'dan et ithalatına izin verilmesini rica ederken, Türkiye'ye gelip et lokantasına beraber yemek yemeyi önermiş ve olumlu yanıt almıştı.

Medyada da geniş yer bulan öneriden bir kaç gün sonra "Rusya'dan ilk parti sığır etinin Türkiye'ye ulaştığı" yolunda haberler çıktı.

24 Ağustos'ta Kremlin Sarayı'nda Putin tarafından ağırlanan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türkiye davetini iletirken, "Değerli dostunuz Sayın Erdoğan selamlarını yolladı ve sizi en yakın zamanda İstanbul'da konuk etme dileğini iletmemi istedi. Balık lokantasına gitmek için zaten anlaşmıştınız..."dedi.

Ama Çavuşoğlu, nedense bu sefer "et" yerine "balık lokantası" demişti. 

Peki Putin'in söz konusu önerisinden sonra Türkiye Rusya'dan gerçekten et ithal etti mi?

Bu soruya yanıtı geçen hafta Moskova'yı ziyaret eden Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli verdi. Pakdemirli, "Türkiye farklı bir dine mensuptur. Helal kesim gerekliliklerini ve karantina koşullarını yerine getirdiğiniz zaman neden olmasın. Türkiye olarak toplam protein üretimimizde eksiğimiz yok ancak kırmızı et tarafında bir açığımız var. Eğer Rusya bizim tedarikçimiz olma yolunda önemli adımlar atabilirse biz de Rusya ile el ele yürümek konusunda gereğini yaparız"dedi. 

Bu gelişmenin ardından Sputnik haber ajansına konuşan Rusya'nın en büyük sığır eti üreticisi Miratorg'un Genel Müdür Yardımcısı Aleksandr Nikitin, Türkiye'ye ihracat yapmak istediklerini, ancak bürokratik engeller nedeniyle şu an bunun mümkün olmadığını belirtti. Nikitin, "Türk veterinerler başta şirketimiz olmak üzere Rusya'daki kuruluşlarda denetimde bulunsa da, şu anda veterinerlik konusu nedeniyle Türk pazarına erişimimiz bulunmuyor. Denetimlerden memnunuz, ancak bazı bürokratik engeller devam ediyor ve Türkiye'ye ihracat şu an itibarıyla kapalı durumda"diye konuştu.

Rusya et sektörünün önde gelen isimlerinden biri ise,"Temmuz ayında Türkiye'ye ilk parti et gönderildiği haberleri gerçekleri yansıtmıyor. Bazı gazeteciler yetkililerin "çalışmaları başlattık" sözlerini çarpıttı. Ortada bazı bürokratik sorunlar var. Türkiye'nin Rusya'dan bazı talepleri var. Temmuz ayında Rusya Türkiye'ye et gönderseydi, Sayın Pakdemirli bu konuyu Moskova'da gündeme getirir miydi" diye sordu.

Türkiye'nin Rusya'dan et ithalat etmediği böylece kesinleşti ama Putin'le Erdoğan'ın İstanbul'da et mi yoksa balık lokantasında mı buluşacağı ve buluşmanın ne zaman gerçekleşeceği soruları şimdilik yanıtsız kaldı.

Fuad Seferov, Moskova