Esra Elönü'ne kınama

Esra Elönü'ne kınama

21 Mayıs 2020 Perşembe  |   Günlük

Basın Konseyi Yüksek Kurulu, Kanal 7 Medya Grubu’na ait Ülke TV’de, yayınlanan ‘Arafta Sorular’ programı sunucusu Esra Elönü hakkında, Basın Meslek İlkelerini ihlal ettiği gerekçesiyle ‘Kınama’ kararı verdi. 

Yüksek Kurul, koronavirüs salgını nedeniyle 20 Mayıs 2020 günü videokonferansla yaptığı toplantısında, gündemindeki konuları görüştü. Toplantıda, Ülke TV’de 3 Mayıs 2020 günü yayınlanan, aktivist- yazar olarak tanıtılan Sevda Noyan’ın konuk olduğu ‘Arafta Sorular’ programında ‘şiddet, tehdit ve ayrımcılık’ içeren konuşmalar yapıldığı gerekçesiyle CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ve Kadın Partisi Genel Başkanı Benal Yazgan’ın yaptığı şikayet başvuruları da ele alındı. 

Yüksek Kurul’da, şikayet konusu yayında program konuğu Sevda Noyan, ‘Bizim aile 50 kişiyi götürür... Bizim sitede hâlâ 3-5 var... Ayaklarını denk alsınlar” şeklinde şiddet ve tehdit içeren konuşma yaparken, sunucunun Basın Meslek İlkeleri’ne aykırı bu davranış karşısında derhal müdahale etmek zorunda olduğu görüşünde birleşildi. Oysa sunucu Esra Elönü’nün bu davranışı sergilemek bir yana; bu sözleri sahiplenici şekilde davrandığını saptayan Yüksek Kurul’un kararı şöyle oluştu: 

1. Basın Meslek İlkeleri’nin 3. maddesini ihlal etmesi nedeniyle Esra Elönü’nün KINANMASINA oy çokluğu ile; ayrıca anılan İlkelerin 12. ve 13. maddelerini ihlal etmesi nedeniyle KINANMASINA oy birliği ile; 

2. Ülke TV hakkında verilecek kararın; söz konusu medya organının görüşünün usulünce beklendiği için sonraya bırakılmasına oy çokluğu ile; 

3. Basın (medya) mensubu sıfatını haiz olmayan Sevda Noyan’ın Basın Meslek İlkeleri yönünden denetime tâbi tutulamayacağına oy çokluğu ile karar verilmiştir.  

Basın Meslek İlkeleri'nın ilgili maddeleri 

MADDE 3: Kamusal bir görev olan gazetecilik ahlaka aykırı özel amaç ve çıkarlara alet edilemez. Gazeteci halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkını gözetir. 

MADDE 12: Gazeteci görevini, taşıdığı sıfatın saygınlığına gölge düşürebilecek yöntem ve tutumlarla yapmaktan sakınır. 

MADDE 13: Gazeteci, şiddet, nefret, zorbalık ve ayrımcılığı özendirici, insani değerleri incitici yayın yapamaz.

(Basın Konseyi)