Ersun Hocam yolun açık olsun

Ersun Hocam yolun açık olsun

14 Nisan 2019 Pazar  |   Mentor

Maalesef Ersun Yanal Fenerbahçe beraberliğinin sona erdiği maçtı… Ersun Hoca Fenerbahçe'ye gelirken ruhunu 2013-2014 sezonunda bırakmış, ne genç oyuncu, ne takım içi alternatif yaratma becerisi, hiçbir özelliğini Fenerbahçe'ye getirmemiş. 

Mehmet Topal, Moses ve Tolgay tercihleri korkak, meydan okumaktan uzak ve hesaplanmış riskleri almaktan uzak gelecek sezonu garanti etme tercihleri idi. 

Ya sahi hocam hani Volkan mükemmeldi derbiye niye Harun'la çıktın, derbiye Harun'la çıktığına göre Volkan'la kaybettiğimiz puanların sorumlusu kim? 

Hocam sen bu takımı nasıl yönetiyorsun ki Can Bartu'yu son yolculuğuna uğurlarken takımın kaptanı o duygusal ortamda Can Bartu'muzun kızı Can Bartu'ya layık olun dediğinde "kesinlikle kazanırız" diyemiyor. Hangi motivasyon hocam yoksa bütün hafta beraberlik iyidir mi dedin? 

Moses çok uzun süredir oyuna katkısı olmadan oynuyor, top kaybı ve umursamazlığı, ruhsuz hali ile derbiye çıkmayı hak etmiyordu. 

Topal sadece iyi bir kesici ama futbol takım oyunu her pozisyonda yanlış tercihler, defanstan top çıkarmada üst düzey beceriksizlik, topu rakibe sıkça atan yetersizlik soyadını hak ediyor, Fenerbahçe asla onunla iyi takım olamaz, az gol yemeyi amaçlayan bir Anadolu takımına benziyor. Topu her ayağına aldığında ileriyi düşünen, boşta oyuncu arayan ama pas hatası da yapan Jailson'u tercih ederim. Belki bireysel hatasından gol yersin ama hücumun etkin, takımın da takım olur. Futbol sadece gol yememek ve top kesmek amacıyla oynanan bir oyun olsa Topal büyük oyuncu olurdu ama futbol takım oyunu ve ilk amaç gol atmak, Topal rezalet oyun görüşü ile hem takımı felç ediyor hem de asla hücumu düşünmeyen tarzı ile takımı baskı altında bırakıyor. Artık rakipler bunu çözmüş ilerde baskı yap, Fenerbahçe orta sahaya top geçiremesin, oyun üstünlüğünü elde et ve skoru al, bunun sebebi Topal ve elbette Tolgay. 

Nedir bu Tolgay ısrarı, üç metrekarede oynuyor, pres yok, hücum katkısı yok, top kaybı çok. Üçüncü ligde çok böyle oyuncu çok ama Fenerbahçe'de olamaz. 

İsmail ve Alper de hocanın ne kadar korkak olduğunun kanıtı, Galatasaray karşısında mutlak galibiyeti hedeflemeyen Fenerbahçe hocası olamaz, Konya hocası olur. 

Takım 10 kişi kalmış atak üzerine atak yiyorsun orta saha düşmüş, Soldado'nun katkısı sıfır zaten senin sahanda oynanan bir oyunda ne katkısı olabilir ki, çıkar orta sahaya bir takviye yap orta sahayı ele geçir belki oyunu çevirirsin. Sakın 10 kişi ile beraberliği kurtardığını falan sanma, Galatasaray kaybetti. Artık ruhuna işlemiş Fenerbahçe korkusu, tek özelliğinin Fenerbahçe'nin rakibi olması eziyor onları, 100 yıl boyunca 11 tane plastik adamla da çıksak Galatasaray Kadıköy'de maç kazanamaz. Onların varlık nedeni Fenerbahçe'ye rakip olmak, aman Fenerbahçe olmasın korkusunun yarattığı bir takım Galatasaray. 

Moses, Topal, Tolgay bu takımda oynamaz hocam, sakın Elif tercihin doğruydu sanma gole kadar yoktu oyunda, tesadüf bir gol ve onun motivasyonu yoksa Zajc kesin daha büyük katkı yapardı. 

Jailson, Ayew, Zajc, Berke gibi adamlarla ne derdin var bilmiyorum ama Fenerbahçe'nin seninle olamayacağı açık. Ayew mükemmel mi değil ama yediğimiz golde en azından sıçrardı Hocam, Moses gibi seyretmezdi. 

Yolun açık olsun Hocam, seneye Fenerbahçe ayağa kalkar mı bilmem ama seninle kalkamayacağı bu maçta artık net ortaya çıktı... 

Ali Bey şöyle bir geçmişe bakın lütfen, hangi sözünüzü tuttunuz hadi futboldaki başarısızlığı yapılanmaya yoralım ama para istediğiniz taraftardan Beşiktaş ve Galatasaray'ın paylaştığı gelir detaylarını saklamanıza, bağış kampanyasından önce tüzüğümüzün şart koştuğunu söylediğiniz ve eski yönetimi eleştirdiğiniz  "konsolide" mali tabloları paylaşmamanıza ne demeli? Siz de mi "Patron benim ben ne söylersem" yapılacak havasına girdiniz. 

Geldiniz, 12 numarayı kapattınız iyi de ettiniz yönetimin borazanı Fenerbahçe taraftarının düşmanı olmuştu ama yerine ne koydunuz Başkanım, milyonun üzerinde takipçisi olan öyle veya böyle Fenerbahçe düşmanları üzerinde bir kamuoyu baskısı oluşturan organizasyonun yerine ne koydunuz Başkanım? Taraftar Fenerbahçe'nin sahibidir sözünüz ucuz popülizmin ötesine geçmedi, taraftara Fransız kaldınız Başkanım. 

Ya yönetimiz, sırça köşklerinde milyonları sayarken Fenerbahçe'ye ne verdiler, hangi katkıyı sağladılar? Halkın takımı Fenerbahçe'yi tanıyorlar mı? Daha da ileri gidiyorum halkı tanıyorlar mı? Sadece 20 lirası olan Fenerbahçeli o 20 lirayı Fenerbahçe'ye veriyor ama onların katkıları yok, bari FENER OL kampanyasına onar milyon avro versinler de katkıları olsun. Vermezler değil mi, onu da yapmayacaklarsa niye Fenerbahçe yöneticisi oldular çünkü başka katkıları olamıyor. 

Peki hakemler, ağzını açmıyorsun ama UEFA hakemin gördüğü pozisyonda VAR'a gidilmez demesine rağmen HAK'ı attırdılar, Fenerbahçe'nin golünü iptal ettirmek için insan üstü çaba gösterdiler daha ne yapacaklar Başkanım, bir de Samandıra'yı basıp futbolcuları mı dövecekler? Bu iki VAR incelemesi açıkça Fenerbahçe'ye operasyondur. 

Başkanım sana hala güveniyorum ama Fenerbahçe'ye henüz bir katkın olmadı, yönetimini mi değiştirirsin tarzını mı bilmem ama bir şeyleri değiştirmen lazım. 

Ersun Hocam yolun açık olsun, yükü taşıyamadın, burası Fenerbahçe bu seneyi idare edeyim derken elinde bir şey kalmadı. Fenerbahçe yarım dönemlik bir başarsızlığı kaldırmaz hocam, biz UEFA'da yarı final oynamış hocayı bile beğenmeyiz. 14. sıraya demir atmış bir hoca seneye Fenerbahçe'nin hocası olamaz, ne yapalım senin de sıkça söylediğin gibi burası Fenerbahçe standardımız b,u işinize gelirse, güle güle...