Ermenistan’da haber Türkiye’de değil

Ermenistan’da haber Türkiye’de değil

1 Ağustos 2019 Perşembe  |   Günlük

Sputnik Türkiye’nin geçen hafta üç gazetecinin RS FM’deki programına son vermesi ve ajansın genel yayın yönetmeni Mahir Boztepe’nin açıklaması çok konuşuldu. 

Önce o açıklamayı hatırlayalım: 

“Ben kendisine (Yavuz Oğhan’a) şunu aktardım; bu röportaj bizim işimiz değil, ama medyada RS FM diye alıntılanırsa programı bitireceğiz. Öncesinden bu uyarı yaptık. Biz yayın politikamız gereği, (Ahmet) Davutoğlu gibi bir figürü önemsemiyoruz ve açıklamalarının bizim üzerimizden yayılmasını istemiyoruz. Haber değerinin olduğuna inanmıyoruz. Bizim yayın politikamız bu ve yine bir yayın organı olarak hakkımız.” 

Kısacası Sputnik Türkiye, eski Başbakan Davutoğlu’nun kendileri açısından haber değeri taşımadığını söylüyor. 

Ama belli ki, Sputnik Ermenistan farklı düşünüyor. 

Çünkü Sputnik Ermenistan’ın Rusça ve Ermenice sitelerinde Davutoğlu’nun İngiliz Financial Times’a yaptığı açıklamalar ana sayfada var. 

1 Ağustos’ta (bugün) öğle saatlerinde yayına konulan haberde, “Erdoğan zarar veriyor: Eski Dışişleri Bakanı Türk Cumhurbaşkanı’nı eleştirdi” başlığı kullanılmış. 

Türk basınında çıkan haberlere dayandırılan Sputnik Ermenistan’ın haberinde, Davutoğlu’nun sonbahar aylarında yeni bir parti kurma niyeti taşıdığı belirtiliyor. 

Haberin Rusça linki: https://m.ru.armeniasputnik.am/world/20190801/19876644/Erdogan-vredit-eks-glava-MID-Davutoglu-obrushilsya-s-kritikoy-na-prezidenta-Turtsii.html?mobile_return=no